У Львові відкрили виставку, присвячену Волинській трагедії

18:26, 12 липня 2013

Сьогодні у Музеї визвольної боротьби відкрили експозицію, присвячену жертвам українсько-польського збройного конфлікту, який відбувся 1943 року на території Волині. На виставці продемонстровано документальні матеріали, що розкривають цю тему, зокрема, уривок тексту Мирного договору між Польщею та Росією, українські відозви-протести та польські документи про утиски українських організацій.

Про це ZAXID.NETповідомили у прес-службі Львівської міської ради.

Події 1943 року на виставці висвітлюють документи з архівів Центру досліджень визвольного  руху та з Українського центрального комітету у місті Оттава.

Окремими комплексами матеріалів на виставці представлені судові документи польської влади про ув’язнення українців у тюрмах та про руйнацію польською поліцією українських установ у Галичині у 1930-х роках, свідчення очевидців і потерпілих про напади польської поліції в Галичині, свідчення іноземців про «пацифікацію» в Галичині в іноземній пресі, судові матеріали документи і фотографії щодо діяльності Українського таємного університету у Львові.

Також в експозицію входять документи про нищення українських церков і Звернення митрополита Андрея Шептицького відносно ситуації, документи, що ілюструють участь Української повстанської армії та Армії крайової у міжнаціональному конфлікті, свідчення лікарів про жертви конфлікту, карти кордонів Польщі та УРСР у 1943 році тощо.

Зокрема, висвітлена хроніка про перебування делегацій Львівщини на українських цвинтарях  на території Польщі з ушанування пам’яті жертв польського терору.

Нагадаємо, сьогодні Польща відмовилася назвати Волинську трагедію геноцидом.

20 червня Сенат Польщі ухвалив заяву з приводу 70-річчя Волинської трагедії, в якій трагічні події 1943-го назвав «етнічною чисткою з ознаками геноциду». Водночас у Сенаті відзначили й ту роботу, яку провела Україна й Польща для осмислення складних сторінок історії. Львівська облрада назвала рішення Польського Сенату таким, що перекреслює спроби примирення між Польщею та Україною.

Як повідомляв ZAXID.NET, проект ухвали польського Сейму щодо засудження операції "Вісла" викликав хвилю протестів у польському суспільстві, зокрема в Інтернеті. А УГКЦ засудила Волинську трагедію та закликала народи до примирення.

Громадський комітет примирення 11 липня розповсюдив заяву, в якій зазначається, що позиція Сенату Польщі – крок назад. Своєю чергою, Президент Польщі Броніслав Коморовський назвав Волинську трагедію "злочином з ознаками геноциду" та одним із "найболючіших" досвідів поляків у часи Другої світової війни. Згодом міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський закликав депутатів Сейму не нашкодити запланованому на листопад підписанню угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Додамо, що 14 липня 2013 року у Луцьку відбудуться заходи із вшанування 70-х роковин Волинської трагедії, у яких візьмуть участь віце-прем’єр-міністр України Костянтин Грищенко та Президент Республіки Польща Броніслав Коморовський.

Зазначимо, що нещодавно проти візиту Броніслава Коморовського на Волинь гостро виступила партія ВО «Свобода».

Додамо, що станом на 12 липня офіційний Київ не відреагував на заяву Сенату Польщі з приводу 70-річчя Волинської трагедії.