Тибетська танка – свого роду ікона у буддизмі. Львівський музей історії релігії володіє однією із найбільших колекцій в Україні таких раритетів – 40 експонатів. Тибетський живопис можна побачити на виставці.
Танку чи тханку малювала тільки релігійна людина з чистими думками. На полотно наносили фарби зверху донизу, починаючи із синього кольору і закінчували білим. Часом оздоблювали золотом і сріблом. Нині їх створюють по усьому світу, де сповідують буддизм, а колись малювали у монастирях.
«Це релігійні малюнки. Для буддистів не важливо прізвище автора, для них важливий зміст того, що там зображено. Вони служили для релігійної мети, для поклоніння, для здійснення обрядів», – розповідає куратор виставки Володимир Гарбузюк.
Львівський музей історії релігії має 40 таких танок, їх датують XVIII – початком XX ст. Це одна з найбільших колекцій в Україні. До Львова вони потрапляли від колекціонерів, вірян або ж музейники рятували їх від нищення у радянські часи.
«Ми приблизно знаємо, де виготовлені львівські експонати. Це Бурятія, Калмикія і Монголія. Часто з ними пов'язана сумна історія, тому що радянська влада зруйнувала так само, як багато церков, і багато буддійських монастирів, із десятків їх там залишилося лічені одиниці. Відповідно, це все розійшлося. Це ще добре, якщо воно потрапило у музеї», – пояснює куратор виставки.
Тибетський сакральний живопис має чіткі канони, яких треба дотримуватися.
Крім Будди часто зображають божества, вчителів і незвичні для нас чудовиська – такі грізні, бо вони захисники віри.
Виставка «Вікно в інший світ» уже доступна для огляду.
«Виставка триває від 16 липня до середини вересня. Ви маєте можливість протягом двох місяців відвідати виставку, просто прийшовши до нашого музею, купивши загальний квиток, і побачити не тільки цю виставку, але й всю нашу експозицію, інші виставки, підземелля і ще багато цікавого», - розповла заступниця директора Львівського музею історії релігії Надія Полянська.