У Львові відкрили виставку єврейського ритуального срібла

17:26, 29 серпня 2013

Сьогодні, 29 серпня, у Львівському музеї історії релігії відкрили виставку ритуального єврейського срібла під назвою «До і після». Там представлено предмети XVIII, XIX, XX століть. Майже всі предмети використовували на теренах Західної України в обрядових цілях, синагогах та єврейських родинах. Триватиме виставка два місяці.

«У нас є корона на Тору, два щити на Тору, підсвічники, тобто це ― сімейне срібло. Є предмети з Львівської області, зокрема з смт Журавно. Багато експонатів мають дарчі написи, а це особливо цінно, бо предмет сам по собі є історичним джерелом. Це – інформація про перших власників, рік, коли був подарований синагозі, та місце. Це такі дрібки історії», ― розповів куратор виставки, завідувач відділу Львівського музею історії релігії Максим Мартин.

«Ці речі використовували в основному на Західній Україні. А якщо говорити про місця, де їх виготовили, то ми визначали за клеймами на сріблі. Це – Німеччина, дуже багато австрійських, власне, віденських речей XIXст. Є і з Західної України це XVIIIст. Ця річ без клейма, але за стилем це Галичина-Поділля»,― додав куратор.

Водночас реставратор Олександр Павлюк, що безпосередньо займався відновленням експонатів, розповів: «Ці речі дуже складні та проблематичні в роботі. Сам реставраційний процес був дуже складний. Срібну корону ми реставрували майже два роки.  Але з цими експонатами було приємно працювати, бо чим складніша робота – тим цікавіше. Оцінити ці речі важко, бо якщо оцінювати експонат, як дорогоцінний метал це ― буде одна ціна. Коли ж казати про їхню історичну цінність це ― інше. А оцінювати ці експонати, як речі певної епохи, напрямку і вірування то вони ― безцінні».

«Багато років я слідкую за цим музеєм, пам’ятаю, коли він називався «Музей атеїзму». Ця виставка – це дуже велика робота, і я дуже вдячний організаторам», ― сказав представник товариства єврейської культури ім. Шолом-Алейхема Борис Дорфман.

Також він додав: «Цей місяць дуже інтенсивний у львівсько-єврейському житті. Недавно на Староєврейській вулиці відкрили єврейську виставку. Вчора був великий концерт української, польської та єврейської музики, що була написана в XIX-XXст. Шкода, що мало українців приходять на наші заходи».

Зал, в якому відкрили виставку, це малий трапезний зал музею, який також реставрують та вже частково закінчили роботи. До кінця року мають завершити там відновлення стінописів. 

Додамо, що 1 вересня у Львові виступатимуть клезмерські гуртиз Ізраїлю, Польщі, Австрії, Німеччини, Великої Британії, Росії, України, Молдови та Латвії. Масштабний гала-концерт відбудеться в межах 5-го ювілейного фестивалю LvivKlezFest2013.