11 вересня в Національному музеї у Львові ім. А.Шептицького відбудеться відкриття виставки "Іван Руткович. Жовківський іконостас (1697-1699 рр.)" на якій вперше повністю будуть представлені ікони та фрагменти декоративного різьблення іконостасу церкви Різдва Христового із Жовкви. Виставка триватиме до 8 листопада й супроводжуватиметься вичерпними науково-популярними коментарями, документальними матеріалами, мультимедійним проектом віртуальної реконструкції іконостасу, - повідомили ZAXID.NET у НМЛ.
Іконостас у первинному вигляді, попри багатство кольору, різьби та позолоти, розбудованість сюжетів, об’єднаних у тематичні цикли, вражав ще й розмірами - 10,85х11,87 м. Структуру іконостаса творило сім рядів: намісний, додатковий (з композиціями євангельського змісту), ряд неділь П’ятидесятниці, празниковий, ряд Моління й пророчий. Увінчувало іконостас Розп’яття з пристоячими. Під ним містився картуш, на якому було зображено зняття з хреста, а обабіч хреста - сцени Страстей Господніх.
У Жовківській пам’ятці відобразилися чи не всі новації, які було впроваджено до українських іконостасів у XVII ст. Зокрема, йдеться про розміщений над намісним ряд додаткових ікон зі сценами Старого й Нового Завіту та ряд неділь П’ятидесятниці, що трапляється виключно в західноукраїнських ансамблях. Наслідуючи львівських майстрів поч. XVII ст., І. Руткович використав тему Страстей Господніх, що рідко з’являлася в іконостасах. Іконописець завершив композицію ансамблю Розп’яттям з пристоячими, які розмістив у легких, ажурних картушах обабіч хреста. Одним із особливих нововведень І. Рутковича є впровадження до апостольського ряду, крім зображення імператора Костянтина, постаті князя Володимира Великого, що сприймається як дослівне трактування його рівноапостольності.
Сьогодні іконостас церкви Різдва Христового з Жовкви є етапною пам’яткою не лише творчості Івана Рутковича, але й усієї спадщини Жовківського малярського осередку. Разом із іншими нечисленими знаковими пам’ятками тієї епохи ансамбль залишається яскравим свідченням розквіту українського мистецтва в XVII - на початку XVIII ст.