У Львові відреставрують напіввтрачену сходову клітку на пл. Ринок, 5

14:50, 1 грудня 2010

Уперше у Львові відреставрують сходову клітку у чотириповерховій пам’ятці архітектури у межах проекту «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова» львівські майстри під наглядом експертів Німецького товариства технічного співробітництва (GTZ).

Про це 1 грудня на брифінгу повідомила експерт GTZ, керівник проекту у Львові Іріс Гляйхман.

"Цей проект дуже важливий. Це хороший приклад того, як можна обачно реставрувати сходову клітку. Реставрація у цьому випадку означає не що інакше, як збереження. Відреставрована сходова клітка ще довго служитиме. Для нас реставрація цього елементу будинку означає, що є можливість їх відреставрувати, навіть якщо сходова клітка у поганому стані", - зазначила Іріс Гляйхман.

Як повідомив реставратор GTZ Крістоф Юнґганс, сходова клітка була у надзвичайно зруйнованому стані. "Сходи неможливо було реставровувати у вбудованому стані. Цією сходовою кліткою не користувалися, зробивши тимчасову сходову клітку у внутрішньому дворику. Від 40 до 50% деревини сходової клітки потрібно замінити. Ми це зробимо за старими зразками", - сказав Крістоф Юнґганс.

Він також додав, що реставрацію здійснюють майстри фірми "Ренесанс", підприємства, яке неодноразово відсилала своїх працівників на тренінги, які проводили експерти GTZ.

"Над реставрацією сходової клітки працюють 8 осіб, якщо буде така потреба залучити ще працівників, ми це зробимо. Наразі, за попередніми даними, ми перші сходи поставимо у січні, а плануємо повністю завершити роботу у лютому. Рівень пошкоджень сходів дуже суттєвий, адже дах у цьому будинку протікав, також дерево поїла шашіль. Сходи першого поверху повністю доведеться замінити. Також у своїй роботі будемо використовувати так зване протезування: вирізати понищені частини дерева, заміняючи його на нове. Для реставрації використовуємо дуб довготривалої просушки", - зазначив директор ПП "Архітектурна майстерня "Ренесанс" Роман Мельник.

За словами Іріс Гляйхман, у жодному місті не буде достатньо коштів, щоб все відреставрувати – ні окремо в людей, ні окремо в міста, ні окремо в товариства, - тому ми робимо ставку на спів фінансування. Ця реставрація саме такий же приклад співфінансування, загальні витрати (60%), що становлять 250 тис грн, взяли на себе GTZ та Львівська міська рада в особі комунальної установи Інституту Міста (40%).