У Львові відзначили сторіччя з дня народження художника-політв’язня Івана Хандона

22:29, 1 червня 2011

1 червня у Львові в НУ «Львівська політехніка» відбулася урочиста академія з нагоди 100-річчя з дня народження художника-політв’язня, члена УВО і ОУН Івана Хандона «У серці оживає Україна».

Як зазначив у вступному слові представник Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка», поет Ігор Калинець, ця академія представляє громадськості багатолітнього в’язня таборів ГУЛАГу (Інта, Воркута), талановитого художника із Сколівщини Івана Хандона.

Донька художника Наталія Немировська зауважила, що приємно, коли у стінах «Львівської політехніки» відбувається така урочистість, бо «якщо ми неоцінимо тяжку долю українців, тяжко буде й нам». Донька художника, а нині працівник Сихівської районної адміністрації, зачитала лист, що надійшов з м. Інта, де також відзначили виставкою художника його століття.

«Батько завжди говорив, що Господь дарував талант йому – любити Батьківщину і витворювати це на полотні», - зазначила вона.

Український письменник Ігор Калинець назвав Івана Хандона борцем за волю України і церкви. Іван Хандон на засланні познайомився і потоваришував із о. Петром Вергуном, який також і завдяки фотоматеріалам художника, відзнятим на засланні, був беатифікований Папою Римським Іваном Павлом ІІ. Саме на Воркутинському етапі життя доля звела Івана Хандона з професором Віденської Академії Мистецтв німцем Юліусом Штюрмером та кремлівським художником-портретистом Бенделем, під професійним керівництвом яких він опановував ази малярства.

Провідний науковий співробітник Інституту народознавства НАНУ, доктор філологічних наук, племінник Івана Хандона - Роман Кирчів, зазначив, що потрібно осмислення участі української культури в анти тоталітарному русі, і мова йде не тільки про професійну культуру, а й про самодіяльність.