У рамках декомунізації у Львові в обов’язковому порядку перейменують вулицю радянського державного діяча Григорія Петровського. Усього у списку 27 вулиць Львова, які можуть перейменувати. Однак змінити назви до визначеної законом дати – 21 листопада – Львівська міська рада вже не встигне.
Як розповів ZAXID.NET в.о. начальника управління культури Львівської міської ради Михайло Мороз, наразі постійна комісія з найменування та перейменування назв вулиць, провулків, проспектів, площ, скверів та споруд, яка діє при ЛМР, ще не ухвалила остаточного рішення про перейменування усіх 27 вулиць.
Разом з тим, комісія проаналізувала всі львівські вулиці, які названі невідомими або суперечливими прізвищами. «Виявили дуже цікаві речі. Попередньо всі думали, що вулиць, які потрапляють під перейменування, у Львові нема, оскільки на початку 90-х років активно працювала комісія з декомунізації і нібито все перейменували. Але виявилося, що це не так»,– зазначив Мороз.
За його словами, одна вулиця у Львові має бути перейменована в обов’язковому порядку. Це вулиця, яка знаходиться у Шевченківському районі і названа на честь Григорія Петровського – радянського державного і політичного діяча, який був одним з ініціаторів створення Всеросійської надзвичайної комісії та причетний до організації Голодомору 1932-1933 років. Зокрема, саме Петровський керував колективізацією села та вилученням хліба.
Вулиця Петровського розташована у Шевченківському районі (натисніть для збільшення)
За словами Михайла Мороза, комісія пропонує прізвище Петровського залишити, однак змінити ім’я, таким чином назвавши вулицю на честь науковця Миколи Петровського – українського історика та археографа, який також жив у радянський час, але став жертвою сталінських репресій.
Разом з тим, у списку вулиць, які можуть бути перейменовані у Львові, аж 27 позицій. «Є ще кілька вулиць, які під обов’язкове перейменування не підпадають. Наприклад, генерала Карбишева чи космонавта Комарова, які формально не були причетні до репресій чи вищого партійного керівництва. Проте я не виключаю, що з огляду на декомунізаційний тренд розглянуть і їхнє перейменування, хоча з юридичної точки зору необхідності в перейменуванні нема», – зазначив Мороз.
За його словами, до такого списку потрапили вулиці, назви яких мають той чи інший стосунок до СРСР – українського більшовика Олександра Шумського, партійного діяча Миколи Скрипника, письменників Павла Тичини та Миколи Бажана, конструктора Сергія Корольова, а також Ветеранів, Кооперативна, Космічна, Молодіжна, Народна, Червона.
«Ми так само розглядали можливість перейменування вулиць, названих іменами суб’єктів Російської Федерації – Курильської, Чуваської», – додав в.о. начальника управління культури.
Зазначимо, що з усіх радянських діячів, чиїми іменами названі вулиці у Львові, до складеного Інститутом національної пам’яті переліку осіб, які потрапляють під декомунізацію, входить лише Григорій Петровський. Як пояснила ZAXID.NET перший заступник голови Українського інституту національної пам’яті Аліна Шпак, перелік не є вичерпним. Тобто інші визначені комісією при ЛМР вулиці також можуть бути перейменовані.
Щодо перейменування вулиць у Львові поки що не провели громадського обговорення. «Я думаю, що якщо ми змінюватимемо Петровського на Петровського, то мешканці вулиці та інші львів’яни не будуть проти. По інших вулицях, якщо будуть прийняті рекомендації щодо їхнього перейменування, обов’язково буде громадське обговорення», – сказав Микола Мороз.
Він також зазначив, що у разі перейменування вулиці Г. Петровського на вулицю М. Петровського, зміни будуть мінімальними. «У багатьох документах навіть ініціали не пишуться. Виготовимо хіба кілька нових табличок. Необхідності мешканцям вулиці міняти документи негайно немає», – зауважив він.
Однак, як наголосив Михайло Мороз, комісія ще не провела остаточного засідання і не ухвалила рішень про перейменування, а перелік вилиць є робочим напрацюванням.
Згідно із законом «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», перейменувати міста, вулиці та інші об’єкти, які носять комуністичні назви, органи місцевого самоврядування мають протягом шести місяців з дати набуття чинності законом, тобто до 21 листопада.
Львівська міська рада, найімовірніше, до 21 листопада перейменувати вулиці не встигне. «Якщо буде рішення комісії, ми його затвердимо на засіданні виконавчого комітету як сигнальне рішення про те, що міська рада дотримується законодавства і готова перейменувати. А вже офіційне рішення про перейменування ухвалюватиме новообрана міська рада під час першого засідання», – зазначив Михайло Мороз.
Законом же передбачено, що у разі, якщо вулиці не перейменовані міською радою до 21 листопада, то таке право надається міському голові, який має перейменувати вулиці до 21 лютого 2016 року. У випадку, якщо цього не зробить і міський голова, тоді протягом наступних трьох місяців перейменувати вулиці має голова обласної державної адміністрації.
Нагадаємо, Верховна Рада прийняла закони «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їх символіки»; «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»; «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років» та «Про правовий статус і пам'ять борців за незалежність України у ХХ столітті».
Документами забороняється радянська символіка, засуджується комуністичний режим, відкриваються архіви радянських спецслужб і визнаються борцями за незалежність України УПА та інші організації.
Ці закони були прийняті народними депутатами на ранковому засіданні Верховної Ради 9 квітня 2015 року більшістю голосів, 5 травня їх підписав президент України Петро Порошенко, а 21 травня закон набув чинності.