На вулицях Львова щоразу більшає електросамокатів. Власники двоколісних скутерів вже встигли наїздити містом тисячі кілометрів і відчути переваги такого транспорту: він легкий в управлінні, мобільний та екологічно чистий.
На початку літа такого самоката собі придбав і львівський архітектор Андрій Лесюк. Щодня наїжджає ним по десять кілометрів. Перехожі хлопцеві поки що не заважають, а навпаки ‒ цікавляться двоколісним. «Інколи помічаю, що на мене й мій скутер дивляться більше, ніж на якийсь Mustang. Старші люди взагалі дивуються, як воно може їздити, де мотор. Я стараюсь враховувати непередбачувані ситуації на шляху та пригальмовувати перед скупченнями людей», ‒ розповідає він.
У нашому місті електросамокатом зручно їздити рівною поверхнею, адже бруківка може поламати коліщата й призвести до травм.
«Місце, де скутером комфортно їхати, ‒ це велодоріжки. Зрештою, якщо велоінфраструктура розвинена, то чому б нею не користуватись? Якщо ж такої немає, то можна пересуватись тротуарами. Але робити це треба з меншою швидкістю ‒ до 8 км/год», ‒ вважає начальниця відділу урбаністики ЛКП «Інститут просторового розвитку» Олександра Сладкова.
Тим часом інженер програмного забезпечення Паскаль Матхісен з німецького Ауґсбурґа вже впродовж двох місяців їде своїм електросамокатом вузенькими вуличками на роботу. Пригадує: мав неприємний інцидент на дорозі.
«Якось катався й людина раптово з'явилась переді мною. Ми вдарились, було боляче. Ще скажу: в Німеччині скутери повинні бути зареєстровані і, їдучи ними, ти маєш одягати шолом. Але це радше порада, а не обов'язок», ‒ ділиться досвідом чоловік.
Якщо в Німеччині влада планує офіційно дозволити поїздки на електричних двоколісних, максимальна швидкість яких двадцять кілометрів, то в Україні для цього транспорту навіть немає окремих правил дорожнього руху. Тому в патрульній поліції радять: перед тим, як стати на електроскутер, перечитайте актуальні ПДР.
«На мою думку, такий транспорт так само, як і велосипед, має бути обладнаний звуковими сигналами, зокрема дзвінком, а також світловідбиваючими елементами. Сьогодні техніка швидко розвивається, з'являються якісь нові елементи й, відповідно, зміни до правил руху на дорогах швидко не відбуваються», ‒ каже начальниця відділу зв'язків із громадськістю патрульної поліції Тетяна Капись.
Додамо, що на крок вперед щодо поїздок самокатами опинилась Польща: там водіїв електротранспорту прирівняють до велосипедистів. У Білорусі ж потужніші скутери хочуть зробити мопедами, для їзди на яких треба буде скласти іспит.