У неділю, 15 грудня, о 18:00, у галереї Львівського органного залу відбудеться відкриття виставки «Галицьке музичне товариство. Артефакти». Будуть представлені документи з особистого архіву Лєшека та Тереси Мазепи, врятовані професором Мазепою в 1970-х роках.
Донька відомого музикознавця, професора Лєшека Мазепи, Тереса Мазепа представить сімейний архів про діяльність Галицького музичного товариства (ГМТ).
Музичний двигун Галичини
«Галицьке музичне товариство – це унікальна музична інституція, яка проіснувала понад сто років і відіграла колосальну роль у формуванні культурного середовища Галичини», – розповідає Тереса Мазепа, доктор мистецтвознавства, викладачка та наукова співпрацівниця Львівської Національної музичної академії ім. Миколи Лисенка та Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Muzyki.
ГМТ було створене у Львові в 1838 році на основі Товариства друзів музики, яке неформально було започатковано ще в першому десятилітті ХІХ ст. Його першим директором в 1838 році став композитор та піаніст Йоганн Рукґабер.
Товариство анімувало музичне життя Львова та Галичини. ГМТ працювало за трьома принципами. Перший – просвітництво, професіоналізація музичного життя та плекання навчальних закладів (з 1839 р. музичної школи, з 1853 р. Консерваторії ГМТ). Другий – національна толерантність: товариство об’єднувало австрійців, поляків, німців, русинів-українців, євреїв, чехів, словаків, угорців та ін. Третій принцип – презентувати широку панораму сучасної музики у всьому багатстві стилів, напрямів, жанрів.
Репетиції відбувалися щотижня, концерти – щомісяця. Деякі з них супроводжувались художніми читаннями та лекціями, які вели відомі літератори, музиканти, а від початку ХХ століття – музикознавці. ГМТ стало основним осередком пропаганди симфонічної, камерно-інструментальної і вокальної музики.
Завдяки діяльності товариства, Львів почув видатних музикантів своєї епохи – Ференца Ліста, прославленого скрипаля Кароля Ліпінського, відомих скрипалів, братів Генрика і Юзефа Венявських, французького скрипаля і композитора Анрі В’єтана, Улє Булля, Тересу Оттаво (учениця Нікколо Паганіні), піаністів: знамениту ученицю Фридерика Шопена княжну Марцеліну Чарторийську, Паулу Шаліт, Станіслава Монюшка, Йоганна Брамса, який акомпанував «королю скрипок» Йожефу Йоахіму, Пабло Сарасате, Ігнаца Яна Падеревського та багатьох інших.
Активним було ГМТ в благодійності, щорічно організовуючи доброчинні концерти для знедолених, бідних, хворих.
За його прикладом з’являлися музичні товариства в інших містах.
«Галицьке музичне товариство, передусім, формувалося на демократичних засадах. Тут людей об’єднувало замилування музикою», – наголошує Тереса Мазепа. У ГМТ були сотні учасників, тут на рівних спілкувались між собою князі та юристи, вищі сановники та професори університетів, лікарі, урядовці й професійні музиканти.
ГМТ залишило безцінну нотну бібліотеку, створило школу та консерваторію, одну з перших у Східній Європі. Її вихованцями стали музиканти світової слави – Соломія Крушельницька, Олександр Мишуга, Модест Менцінський, Василь Барвінський та інших. До речі, спадкоємиця цієї консерваторії, Львівська Національна музична академія ім. Миколи Лисенка, цього року святкує 175-річний ювілей.
100-річний шлях в артефактах
«Архів Галицького музичного товариства у 1970-х роках моєму батькові, Лєшеку Мазепі передав працівник консерваторії Єжи Шибальський. Це кількадесят папок, тисячі друкованих та рукописних документів: протоколи засідань, плани будівництва будинку ГМТ, розпорядження, рахунки, облігації, списки, листування членів товариства та вищих чинів адміністрації Галичини», – каже Тереса Мазепа.
Ці документи досі ніде не виставлялися. Побачити їх на власні очі – справді унікальна подія. «Батько та я описували їх в своїх наукових працях, за матеріалами архіву ГМТ я захистила в 2018 році докторську дисертацію, але так відкрито ділимося цим скарбом вперше», – зізналася мистецтвознавиця.
На виставці в галереї Органного залу буде представлена частина з архівів родини Мазеп. Одні із найголовніших експонатів майбутньої виставки – рукописний протокол засідання членів ГМТ з 1852 року, а також рукописна чернетка Статуту товариства з 1869 року. Цікавим є звіт товариства, де зазначено, як воно отримало 20 000 злотих ринських – одну з найбільших пожертв на культурну установу в Австро-Угорській Імперії. Цю суму заповів довголітній меценат ГМТ, президент Палати Адвокатів у Львові доктор Юзеф Маліновський, який постійно презентував товариству цінні дарунки: інструменти, літературу та значні суми грошей. Ці кошти утворили фонд ім. Юзефа Маліновського, на який влаштовувалися камерні концертів.
Є й «буденні» артефакти: наприклад, квитанції на купівлю декоративного каменю, яким облицьовано будинок Галицького музичного товариства. Нині в ньому знаходиться Львівська філармонія.
Виставка буде влаштована за хронологічно-тематичним порядком від моменту створення товариства до його останніх днів у 1939 році.
Після лекції на гостей Органного залу чекає концерт музики Адама Солтиса — останнього артистичного директора ГМТ, яке у 1919 році було перейменовано у Польське музичне товариство. Балади та романси А. Солтиса виконають Наталія Дитюк (сопрано) та Мирослав Драган (фортепіано). Квитки на концерт можна придбати у касі Органного залу.