У Львові вперше в Україні запровадили систему адміністративних та комунальних е-послуг для мешканців міста. З 15 червня у тестовому режимі на веб-порталі ЛМР запрацював сервіс «Особистий кабінет мешканця», що надасть львів’янам доступ до низки адмінпослуг та електронних сервісів міста.
«З допомогою нового сервісу, фактично, всі охочі зможуть замовити собі доступні адмінпослуги міськради через інтернет. Запровадження е-кабінету означає, що людям більше не доведеться вистоювати черги за довідками чи документами до Центру надання адмінпослуг ЛМР, можна замовити їх через особистий електронний кабінет, а згодом тільки забрати документи у відповідному відомстві», - розповів під час брифінгу начальник управління міжвідомчої координації ЛМР Тимофій Александронець.
За його словами, початково на онлайн-порталі будуть доступними замовлення завірених копій ухвал ЛМР, рішень виконкому та розпоряджень міського голови, а також довідок про перебування на квартирному обліку. Окрім цього, на сайті можна буде замовити довідку про несудимість в головному управлінні МВС області та довідку про доходи в управлінні державної фіскальної служби. Згодом, за словами чиновника, кількість послуг буде розширено.
«Окрім цього, в особистому кабінеті мешканця залишатиметься можливість скористатись вже існуючими на порталі ЛМР е-сервісами, такими як електронне звернення, запис на прийом до посадовця, оплата комунальних послуг, перевірка виконання стану звернення, перевірка квартирної черги, подання показників лічильників, запис дитини в дошкільний навчальний заклад, запис на прийом в Центр надання адмінпослуг та інші», - пояснив Александронець.
Ідентифікація користувачів на порталі відбуватиметься за допомогою механізму BankID, реалізованого у партнерстві з низкою найбільших банків України. Тобто, мешканці Львова, які залишають свої дані у системі банків для користування послугами через онлайн-банкінг зможуть реєструватись у своєму е-кабінеті.
«Це означає, що, наприклад, я, як Тимофій Александронець, не можу сьогодні зайти на портал міськради і зареєструватись під неіснуючим чи чужим ім’ям. Насправді, це дуже важливо, бо у міськраді ми неодноразово стикались з проблемою, коли доводилось готувати відповіді на листи та звернення людям, які вже давно померли», - пояснив чиновник.
«Це можливо буде трошечки складніше, ніж прочитати газету, - розповідає програмний менеджер ІТ-компанії «Інфопульс» Любомир Бойчук - тому, що там треба буде ввести логін, пароль, зайти через систему BankID, але на мою думку складність буде вичерпана».
Наразі, за словами начальника управління міжвідомчої координації, є можливість ідентифікувати себе на порталі через сервіси Приватбанку, Ощадбанку, Банку Михайлівський, а також таких банків як PlatinumBank та Fidobank. Згодом, з’явиться можливість ідентифікації за допомогою MobileID (користувачі мобільним послугами на контракті зможуть зареєструвати свій кабінет, отримавши код підтвердження через смс) та електронно-цифрового підпису.
За словами Александронця, з 15 червня львів’яни вже можуть випробувати роботу «Особистого кабінету мешканця» у тестовому режимі, зареєструвавшись за посиланням.
За взірець використали досвід Естонії. Там по-іншому, аніж через інтернет не працюють.
«Всі послуги, які я можу, хочу отримати від держави можу робити через інтернет. Всі. Тобто отримати рецепт від лікаря, записати дитину на чергу в дитячий садочок, отримати пільгу, навіть не питати пільгу, держава сама бачить, що я маю отримати пільгу і мені перечисляє», - каже співзасновник ICT Competence Center Яніка Мерило.
Портал створено за сприяння громадської органіцізації ICT CompetenceCenter, ІТ-компанії «Інфопульс» і національного оператора хмарних сервісів DeNovo. За словами чиновника, у Львові вдалось втілити цей проект безкоштовно.
Повний текст на сайті Львівської міської ради:https://city-adm.lviv.ua/portal-news/society/lviv-changes/225608-koly-inshi-zaimalys-politykoiu-lviv-prosto-pratsiuvav-ya-merylo-na-prezentatsii-osobystoho-kabinetu-meshkantsia