У суботу, 2 липня, у Львові вшанували 75-ту річницю загибелі львівських професорів на Вулецьких пагорбах. Представники міської і обласної влади, посол Польщі в Україні Генрик Літвін, делегація з Польщі, академічна спільнота та громадськість міста поклали квіти до меморіалу відомим львівським науковцям, які були розстріляні нацистами у липні 1941 року, повідомили в прес-службі Львівської міськради.
«Коли п’ять років тому ми відкривали цей пам’ятник, у страшному сні не могли подумати, як зміниться хід історії у наступні роки. Відкриваючи цей монумент, ми, як християни, освоїли просту істину, що людина живе доти, доки живе пам'ять про неї. Добре пам’ятаючи історію, ми можемо унеможливлювати помилки у наступних періодах нашого життя. Україна сьогодні має один з найскладніших періодів – в окупації Крим, частина Донецької, Луганської областей, кожного дня гинуть українці. Українці гинули під час Революції Гідності, маючи прапор Європейського Союзу. Українці гинули за цінності, за право бути вільним народом, ми захищали і захищаємо не тільки себе чи свою землю, ми захищаємо весь цивілізований світ, людей доброї волі, які хочуть жити за Божими заповідями», – сказав під час вшанування міський голова Львова Андрій Садовий.
Він закликав представників польської делегації зробити «все можливе, щоб наступні рішенні, в тому числі і польського парламенту, що стосуються складних моментів історичної пам’яті, були максимально продуманими з точки зору нашого подальшого життя на нашому спільному континенті».
Нагадаємо, вбивство львівських професорів – масові вбивства представників польської інтелігенції Львова (близько 45 польських учених і викладачів, переважно Львівського університету, членів їхніх сімей та гостей), німецькими окупаційними військами у липні 1941 року.
Меморіал розстріляним ученим на Вулецьких пагорбах, що у Парку студентів НУ «Львівська політехніка», був відкритий 3 липня 2011 року, до 70-х роковин загибелі професорів. У міжнародному конкурсі на кращий проект пам’ятника – перемогу здобув спільний польсько-український проект скульптора Олександра Сьліви з Кракова та львівських архітекторів Олега Трофименка і Дмитра Сорокевича.
Монумент-арка складається із десяти каменів, які символізують десять Божих заповідей. П’яту заповідь – «Не вбий!» – порушено, ніби збито, і це символізує загрозу руйнування цілісної конструкції світу.