У суботу, 18 листопада, у приміщенні Палацу мистецтв у Львові вшанували пам’ять Василя Макуха – воїна УПА, учасника українського руху опору, який, протестуючи проти русифікаторської політики радянської влади, у 1968 році вчинив акт самоспалення.
Як повідомили в прес-службі Львівської міськради, урочисту академію відкрив Голова Львівського обласного товариства політичних в’язнів і репресованих Петро Франко. Після цього відбулись спільна молитва та показ фільму «Цвіт покоління» режисера Євгена Козака. Згодом усіх членів товариства запросили покласти квіти до пам’ятника жертвам комуністичних репресій.
Від громади міста усіх присутніх привітала Вікторія Довжик, голова комісії фінансів та планування бюджету ЛМР. «Сьогодні молоді важко зрозуміти умови, в яких жили тоді наші українські патріоти. Коли Василь Макух зробив свій вчинок, він був мого віку. Важко собі уявити, що пережила тоді його родина, українські патріоти. Це був спалах у темряві, яка тоді панувала в Україні. Сьогодні представники його родини дожили до тих часів, коли пишуть книжки, вулиці називають його іменем. Є пам'ять, яка потрібна нам, наступним поколінням, бо на таких прикладах учаться усі, на таких прикладах гартується нація», – сказала Вікторія Довжик.
Як інформує прес-служба Львівської облдержадміністрації, заступниця голови ЛОДА Оксана Стоколос-Ворончук зазначила, що Василь Макух своїм вчинком показав безмежну любов до батьківщини. «Ми згадуємо людину, яка зробила великий подвиг, Василь Макух прагнув боротьби за незалежність країни, тому ми сьогодні повинні досліджувати його діяльність, вивчати історичні сторінки творення держави, щоб здобути перемогу у боротьбі з ворогом», – наголосила Оксана Стоколос-Ворончук.
Довідка. Василь Макух народився 14 листопада 1927 року в селі Карів, Сокальського району Львівської області в селянській родині. У 1944 році вступив до лав УПА, служив у військовій розвідці. 5 листопада 1968 року, протестуючи проти колонізації та русифікації України та проти радянського вторгнення в Чехословаччину, Василь Макух спалив себе на київському Хрещатику. Похований на кладовищі у Дніпрі.