У Львові вшанували пам'ять в’язнів фашистського концтабору «Шталаг-328»

14:07, 11 квітня 2011

11 квітня, у Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів, на території Цитаделі у Львові відбулося вшанування пам’яті сотень тисяч в’язнів-військовополонених концтабору «Шталаг-328».

За невинно замордованими, а тут із понад 284 тис. ув’язнених насильницькою смертю – через розстріли, катування, голодомор, зараження інфекційними хворобами – було знищено понад 142 тис. військовополонених – українців, росіян, білорусів, євреїв, грузинів, вірмен, казахів, поляків, французів, італійців, бельгійців, представників інших національностей – святі отці відправили поминальну службу біля нещодавно встановленого на Цитаделі Хреста. Жертв вшанували хвилиною мовчання.

До Хреста, а він встановлений за рішенням обласної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв воєн та політичних репресій за підтримки Львівської обласної ради, Львівської обласної державної адміністрації, Львівської міської ради, поклали вінки та квіти міністр культури України, представники обласної та міської влади, представники дипломатичних установ у Львові, громадських організацій.

У своєму виступі міністр культури М.Кулиняк запевнив, що докладе усіх зусиль, допомагаючи владі і громаді Львова, щоб звести поруч із Хрестом пам’ятний знак жертвам «Шталагу-328». «Пам'ять невинно убієнних стукає в наші серця. Ми на землі политій кров’ю. Наша справа, наш святий обов’язок - зробити так, щоб ніхто ніколи не забував про ті звірства, які тут чинилися. Встановлення цього хреста – це, мабуть, лише початок вшанування пам’яті за цими людьми. Я глибоко переконаний, що і Міністерство культури, і міська громада маємо разом докласти зусиль, щоб на цьому місці був створений меморіал за жертвами, що були тут замордовані і розстріляні. Вічна їм пам'ять!», - сказав М.Кулиняк.

Заступник міського голови Львова з гуманітарних питань Василь Косів зазначив, що історія «Цитаделі» досі є живою, і це треба цінувати. «Ми у Львові дуже багато говоримо про історію, дуже часто кажемо, що Львів – це історичне місто. Говоримо про те, яка історія багата та красива, проте рідко згадуємо, що історія була трагічною та кривавою. Історія цього місця, події Другої світової війни, крім всього іншого, є ще й живою історією. Вона буде живою до того часу, поки живуть свідки, поки живуть люди, які були жертвами тоталітарних режимів. І можна написати багато книг, можна відзняти фільми, можна сформувати цю історію для учнів, але поки живуть свідки – найцінніші їхні індивідуальні, особисті, усні спогади», - сказав Василь Косів. Він додав, що влада сприятиме збору свідчень, що стосуються цієї сторінки історії Львова.

Представник Національної Ради Офіцерів України, генерал-лейтенант Зорій-Георгій Джарбурган звернувся до учасників віча від імені президента України і пообіцяв, що Віктор Янукович також докладе зусиль для будівництва меморіалу на території концтабору. «Від імені Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України Віктора Януковича дякую тим, хто своєю активністю не дає нам забути про загиблих полонених «Цитаделі». Саме завдяки їхній активній діяльності фортеця «Цитадель», разом з територією колишнього концтабору «Шталаг-328» була занесена в Державний реєстр пам’яток України місцевого значення. Також ця споруда рекомендована для внесення в Державний реєстр нерухомих пам‘яток України в категорії «національного значення», - сказав Зорій-Георгій Джарбурган

Довiдка ZAXID.NET
13 квітня 1944 року війська антигітлерівської коаліції звільнили в’язнів концтабору Бухенвальд, і цей день за рішенням ООН відзначається як Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів. На території Цитаделі у Львові у 1941-44 роках діяв один із найбільших у східній Європі концтабір для військовополонених «Шталаг – 328». Вшанування пам’яті його жертв - символ спільної історії та спільної історичної пам’яті громадян Європи які протистояли нацизму.