У Львові відбулася церемонія, нагородження Праведників народів світу. Шестеро українців під час Голокосту рятували від нацистів євреїв. Ризикували життям, аби врятувати інших.
Спеціальна ізраїльська комісія розглянула історії цих людей та ухвалила рішення назвати їх Праведниками народів світу. Це одна з найпочесніших нагород в Ізраїлі. Присвоюється тим, хто не злякався обставин, нацистського режиму та можливого ризику для свого життя і своєї родини. Грамоти та пам’ятні медалі отримали нащадки — діти та внуки рятівників зі Львівської, Рівненської та Волинської областей.
«Фаню Бас переховував мій дідусь, бабуся, дядьки Олександр та Андрій. В 95-му році за її ініціативою, за її заявами та доказами їм було присвоєно звання Праведників народів світу. І сьогодні прийшов час, через 25 років, отримати медаль», — розповідає внук Праведників Петро Коцюбайло.
Імена тих, хто під час Другої світової війни рятував євреїв, будуть висічені на стіні честі в єрусалимському меморіалі Яд Вашем.
«1941-го року, коли розпочалася війна, моя мама і дідусь не мали, куди йти. Знали, що євреїв убивали і що це траплялося всюди й миттєво. На щастя, тут були люди, які врятували їх, ризикуючи своїм життям», — каже син врятованої українцями Мані Лейфер Девід Лейфер.
Загалом в Україні є 2,5 тисячі праведників народів світу.
Цього ж дня, 5 лютого, міський голова Львова Андрій Садовий зустрівся з послом Ізраїлю в Україні Джоелем Ліоном обговорити визнання Андрея Шептицького Праведником світу.