У Львові встановили бронзовий макет Святоюрського комплексу для незрячих

17:39, 23 листопада 2017

Перед собором Святого Юра у Львові відкрили макет мініатюрного Святоюрського архітектурного ансамблю. Проект «Львів на долонях» – передовсім для незрячих, аби вони відтепер могли на доторк побачити, як виглядає ця сакральна пам'ятка.

Автори макету Василь Одрехівський і Мар'ян Король врахували всі побажання незрячих, аби макет був для них зрозумілий.

«Такі макети мають бути максимально із збереженим пропорціями самої будівлі для того, щоби незрячі могли отримати найдостовірнішу інформацію про цей об'єкт. І коли ми робили макет Святоюрського комплексу, то важливою була відстань між будинками, яким чином можна підійти до собору, з якої сторони обійти пам'ятник Андрею Шептицькому», – розповів скульптор, співавтор макету Василь Одрехівський.

Усі фото Романа Балука

Цей макет для незрячих – другий у Львові. Першою мініатюрою стала Ратуша. Проект «Львів на долонях» вигадала Оксана Потимко і «Українська спілка інвалідів».

«Це була дуже давня ідея. Я буваю в Європі, бачу, як там адаптовують, створюють макети, мініатюри архітектурних пам'яток, роблять їх доступними для людей з вадами зору. І мріялося про те, щоб і в нас, у Львові, все було аналогічно. Наша мрія втілилася в життя завдяки гранту», – пояснила авторка та ініціаторка проекту Оксана Потимко.

Вартість макету – 150 тис. грн. Половину грошей дало місто, іншу половину – Міністерство культури.

У бронзі відтворено усі об'єкти комплексу: храм, митрополичі палати, курія львівської архиєпархії, сад, фрагмент площі з пам'ятником Андрею Шептицькому. Зробили навіть міні-скульптуру Пінзеля, яка прикрашає храм ззовні. Це узагальнена пластика, аби найкраще передати архітектуру на доторк.

«Мені дуже гарно уявляється, дуже просто зроблено, доступно, дуже зручний макет», – поділилася враженнями незряча Ірина Руда.

Наступний макет міська рада обіцяє встановити біля пам'ятника Тарасу Шевченкові.