У Львові запрацювала інтерактивна карта моніторингу якості повітря

У реальному часі можна перевірити рівень забруднення свого району

14:39, 21 квітня 2021

У Львові презентували інтерактивну карту вимірювання якості повітря. Її напрацювали представники компанії ЛУН. Сьогодні, 21 квітня, її випробували у Львівській міськраді.

У місті та передмістях встановили спеціальні станції, дані з них надходять на сервер і на карту. Вони роблять заміри щосекунди і показують дані у реальному часі. Станції ЛУН Місто Air вимірюють дуже дрібні частинки, які утворюються внаслідок роботи автотранспорту, промисловості, пожеж, а також вологість та температуру. Дані якості повітря конвертуються за шкалою AQIAQI – індекс якості повітря. Чим більше значення AQI, тим вищий рівень забруднення повітря і негативніший вплив на здоров'я.

Зараз у місті встановлено 15 станцій, які моніторять стан якості повітря та відображають дані на інтерактивній карті. Більшість станцій розмістили у себе волонтери, а також три станції розміщені у Львівській міськраді, Lviv Open Lab (просп. Червоної Калини, 58), муніципальному стаптап-інкубаторі Startup Depot (вул. Весняна, 4).

«Наше завдання – дійти до 100 таких точок. Це громадська ініціатива, але поза тим, ми маємо професійні станції, навіть міську лабораторію, яка виїжджає і вимірює якість повітря. Всі підприємства, які працюють, повинні бути обладнані відповідними датчиками, щоб кожен мешканець нашого міста міг це побачити. З іншого боку, будівельні компанії, які планують своє будівництво, тепер будуть вимушені мати такі датчики, і мешканці також будуть бачити наскільки якісне повітря у районі, де вони захочуть купити помешкання», — цитує міського голову Львова Андрія Садового прес-служба ЛМР.

Міні-станція вимірювання якості повітря складається із двох частин. «Датчики визначають властивості речовини, якою ми дихаємо. Інша частина – це мікрокомп'ютер, він підключається до датчиків, знімає з них покази й передає в мережу», – розповів керівник команди розробки «ЛУН Місто Air» В'ячеслав Борецький.

Поки що індекс якості повітря у Львові – не більше 80, тобто, прийнятний. Погіршитись він може щонайменше через три причини: вихлопні гази, відкриті ґрунти та паліїв трави.

«До цих станцій я мала доступ трішки раніше. Коли на Сихові все запалили, то датчики одразу стали червоними. Ще один чинник – використання піску для утримання вулиць, що літає в повітрі. Завдяки цьому обладнанню ми й можемо бачити такі забрудники», – зазначила керівниця міського управління екології Олександра Сладкова.

Станції, кожна вартістю 50 доларів, мають сенсор, що працює на основі розсіювання лазерного випромінювання. Їх розробили вчені факультету радіофізики, електроніки та комп'ютерних систем КНУ імені Шевченка. Такі ж мережі моніторингу чистоти повітря ЛУН Місто Air вже працюють у Києві та області, Херсоні, Умані.