У Львові запропонували, як унеможливити корупції на ринку землі

19:35, 10 березня 2011

Не може держава, яка роздала мільйонам громадян землю у власність, безконечно забороняти розпоряджатися нею, тим більше, що це прямо суперечить конституції України. Хочу підкреслити, що прийняття законопроекту «Про ринок земель» передбачає не обов’язок її продавати, а лише право. Про це 10 березня під час обговорення законопроекту на засіданні асоціації «Ради Львівщини» заявив заступник начальника головного управління Держкомзему у Львівській області Ігор Падляк.

І.Падляк розповів про світову практику прискіпливого регулювання ринку купівлі-продажу сільськогосподарських земель державними органами, й повідомив про відповідні норми в обговорюваному законопроекті. Зокрема, за його словами, проект передбачає заборону купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення іноземцями; заборону купувати землю юридичним особам-резидентам. Також зберігається заборона зміни цільового призначення сільськогосподарських земель на 10 років з моменту придбання. Крім того, пропонується обмежити можливість купувати одній особі землю на рівні 100 га. А перепродаж придбаної землі передбачається обкладати високими податками. «У перший рік після купівлі - 100% від нормативної вартості, 90% - у другий, 80% - у третій і так далі», - зазначив І.Падляк.

Представник Держкомзему акцентував: «Ринкові земельні відносини за проектом має регулювати спеціалізована державна установа. Має сконцентрувати всі управлінські функції щодо земель с/г призначення. Проте у проекті не прописано її прав, функцій, обов’язків, це дано на відкуп окремої постанови КМУ».

Заступник голови Львівської обласної ради Валерій П’ятак зазначив, що функції такого органу варто передбачити у законі, а не відносити до підзаконного нормативного акту, бо саме «на цьому рівні у нас і закладається корупція». І.Падляк зазначив, що з його особистої точки зору, справді краще було б зарегулювати цей спецорган у самому законі.

За підсумками обговорення головному управлінню Держкомзему у Львівській області спільно з районними радами доручено напрацювати та провести обговорення можливих наслідків скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення в районах області.

Крім того, асоціації «Ради Львівщини» доручено сформувати склад делегації від Львівщини, яка 23 березня візьме участь в парламентських слуханнях «Земля в українській долі: ситуація в земельній сфері, законодавче забезпечення земельних відносин та практика його реалізації». У склад делегації пропонується включити представники фермерських господарств, власники земельних паїв та представники органів місцевого самоврядування.