У Львові закінчили реставраційні роботи балкону палацу Сосновського, що на вул. Чупринки, 50-52. Відому будівлю, збудовану на початку XX століття, відновлювали понад два роки. Загалом до процесу реставрації були залучені близько 40 майстрів. Про це ZAXID.NET повідомив директор підрядної фірми «Оберіг груп», реставратор і скульптор Віктор Проданчук.
Нагадаємо, що відновлювальні роботи по реконструкції розпочали ще восени 2017-го. Підрядник планував завершити роботи за півтора року, однак через аварійність будівлі процес реставрації затягнувся.
Так виглядав палац до реставрації (фото Віктора Проданчука)
«Палац Сосновського був надзвичайно складним та аварійним об’єктом. Коли почали розчищати об’єкт, побачили, що балконні колони дуже потріскані. Ці елементи не планували реставрувати, але таки довелось відновлювати, бо поруч пролягає трамвайна колія і колони б за якийсь час просто розсипались. Також не було жодної вцілілої капітелі. Тому капітелій та арочні склепіння також виготовляли заново», — розповів ZAXID.NET Віктор Проданчук.
Реставрацію проводили у кілька етапів. Спочатку демонтували аварійні елементи балконів другого і третього поверху, та виготовляли нові у майстерні. А вже від серпня 2018-го майстри відновлювали стінопис.
«До процесу реставрації були задіяні скульптори, реставратори, позолотники, майстри по металу та ін. Після завершення робіт фасад балкону не фарбували, а вкрили спеціальною рідиною, що захищає поверхню, але не змінює її колір та структуру. Тому пам’ятка зберегла автентичний вигляд», — каже Віктор Проданчук.
Як повідомила ZAXID.NET начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко, загалом на реставрацію палацу витратили 1 млн 580 тис. грн. Роботи фінансувались із міського бюджету.
«Спочатку на реставрацію виділяли 1,3 млн грн. Та через аварійність балконних елементів та додаткові роботи майстрів, довелось збільшити кошторис на 280 тис. грн. Але результат вартував витрачених коштів», — зазначила ZAXID.NET Лілія Онищенко.
Довідка: Палац Сосновського складається із двох будинків. Один будинок збудували у 1900-1901 рр., інший, на розі з вулицею Левинського, у 1907 році. Палац для себе спроектував архітектор Юзеф Сосновський.
Сосновський деякий час мешкав у цьому будинку та згодом продав його львівському колекціонеру-бібліографу Францішку Бесядецькому. Через це палац часто ще називають палацом Бесядецького. Будинок збудований у псевдоготичному стилі з елементами венеційської готики.