В рамках конференції Lviv IT Arena СЕО львівського ІТ-кластеру Степан Веселовський заявив про підписання угоди щодо зведення на ділянці вулиць Стрийської та Івана Чмоли проекту Innovation District IT Park.
Степан Веселовський розповів ZAXID.NET про те, як народилась ідея проекту, чого чекати від ІТ Park і коли кампус буде готовим приймати своїх резидентів.
- Що таке ІТ Park?
- Це інвестиційний проект, здоровий з точки зору фінасів, який буде заробляти на оренді офісів, але обов’язково матиме освітню складову. В IT Park будуть розміщені офіси, готель бізнес класу (3 зірки), спорткомплекс, обов’язково дитячий садочок, а окрім цього розглядаємо варіант розташування і початкової школи.
Ми з партнерами домовились, що обов’язково будуємо на цій території будинок, присвячений технологічній освіті з технолабораторіями і інноваційними програмами. Такий собі освітньо-технологічний кампус всередині парку.
- Скільки компаній парк зможе вмістити?
В львівському кластері зараз 53 компанії, в яких працює 8000 людей. Компаній, для яких важливий Innovation District IT Park, дуже багато. Загалом, проект розрахований на 8000-10000 людей. Важко сказати скільки це компаній, бо все залежить від їхнього розміру. Але розраховували ми приблизно на 30 компаній-резидентів парку, в яких працює від 8000 до 10000 людей.
- Як народилась ідея проекту?
- На початку року ми вивели для себе гіпотезу, що ІТ-галузь виросла до розміру, який дозволяє створювати інфраструктуру під себе. Простими словами, не використовувати будинки, перелаштовані під офіси, а будувати візерунок сучасного міста. Це можна зробити завдяки будівництву центру чи району, який би задовільнив офісні потреби, а також став новим центром розвитку інновацій і технологій в місті, підняв на ще вищий рівень технологічну освіту.
Коли ми з керівниками ІТ-компаній вперше сіли за круглий стіл щоб обговорити наше бачення ІТ Park, то не дійшли однозначної згоди – кожен бачив проект по-своєму. Це наштовхнуло нас на ідею провести дослідження. Ми найняли компанію, яка на цьому спеціалізується, і замовили дослідження, щоб виміряти попит на ринку, зрозуміти рівень інвестиційної привабливості проекту і лише після цього братись за реалізацію.
- Як досліджували потреби ринку?
- Це дослідження закрите. Воно коштує дуже багато грошей і містить у собі наше розуміння того, чому проект вдасться. Якщо ми цією інформацією поділимось, то підготуємо собі конкурентів. Ось коли збудуємо IT Park, то плануємо відкрити всі ці дані. Наприклад, IT Research, портрет середньостатистичного львівського ІТ-шника, доступний всім охочим, адже в нього інші цілі.
Дослідженя довело потребу в ІТ-парку: у Львові справді є проблеми з плануванням офісів, можливістю розширення компанії в межах одного офісу, з паркінгом, дитячими садочками, шкількою та університетською освітами. Ми завершили дослідження у червні і презентували короткий підсумок на конференції IT Jazz під час Alfa Jazz Fest. Всі ці проблеми ми постарались вирішити з допомогою одного проекту, який назвали Innovation District IT Park. Після презентації на IT Jazz, почали з’являтись партнери, стартували перемовини та безліч зустрічей, і ми взялись обирати земельну ділянку.
- Які напрацювання у вас є на даній стадії проекту?
На даній стадії є концепція та бачення, узгоджене між ключовими партнерами, визначена земельна ділянка, майже збудований консорціоум партнерів, який буде реалізовувати цей проект і є розподілення ролей, а також розуміння, що з понеділка треба приступати до роботи.
- Яку ділянку обрали для будівництва?
- Було три варіанти ділянок, які ми розглядали. Після аналізу попиту, опитування зацікавлених компаній та зустрічей з власниками земельних ділянок, зійшлися на варіанті пересічення вулиць Стрийської та Івана Чмоли, неподалік від Податкової. Площа ділянки – приблизно 10 гектарів. Це якраз необхідний мінімум, щоб реалізувати такий проект. IT Park кластер будуватиме спільно з інвестором, який є власником цієї земельної ділянки. В четвер ми підписали договір про співпрацю.
- З ким будуватимете IT Park?
З Володимиром Женчаком. Він – девелопер зі стажем та розумінням індустрії, а також він будував Forum Lviv, тож має досвід у будівництвці. Я дуже радий, що ми зустрілись , і що порозумілись. У Володимира давно була схожа ідея.
В нього є досвід: і девелоперський, і будівничий, і бізнесовий. У нас є індустрія, яка потребує проекту і розуміння того, як це все має виглядати. Відповідно, у нас з Володимиром склалась непогана синергія. Після десятків зустрічей, нарад та дискусій, ми сформували документ, який підписали у четвер. Фактично, це історичний день для Львова, бо почнуться величезні зміни в ІТ міста, в візуальному відображенні.
Адже що таке ІТ? Як відчути його на дотик? Коли IT Park буде збудований, всі скажуть – оце ІТ.
Наші чиновники дуже часто не розуміють цієї галузі, бо звикли бачити результати праці, як от, наприклад, на заводі. А IT-шники... Ну стоїть якийсь будинок, ну сидять там якісь хлопці й дівчата, ніби працюють... Чим займаються – невідомо. Зате всі знають, що вони багато заробляють і що “щось там нечисто”.
Проект ІТ Park допоможе з правильним розумінням усім ключовим стейкхолдерам розвитку міста і країни – університетам, представникам державної, муніципальної, регіональної влади і т.д. Сподіваюсь, що IT Park підтримають всі, бо це наша спільна ноша, яку ми маємо нести протягом наступних 10-ти років. І я розумію, що це буде неймовірний час.
- IT Park будуватимуть 10 років?
- Так, 10 років – максимальний термін реалізації проекту. Ми проаналізували подібні парки, збудовані в Європі і приблизний середній час їхнього будівництва — 8-10 років.
Тим більше, треба дивитись на речі реально. Це великий інфраструктурний проект. Його можна звести і за 2 роки, але він має працювати, заробляти гроші. У нас немає бездонних бюджетів, ми будуємо з точки зору бізнесу.
- Наскільки незалежні одне від одного ваші проекти IT House та IT Park?
- IT House (будинок для працівників ІТ індустрії) — це здебільшого медійний проект, через який ми комунікуємо до нашої аудиторії і говоримо: “Дорогі друзі, ми вас любимо, приїжджайте до Львова, робіть тут кар’єру в ІТ, ми навіть спеціально житло для вас будуємо”. Фактично, IT House — це апробація моделі, перевірка, чи можемо ми змінити традиційні правила гри в індустрії девелопменту. Нам це вдалося, ми майже завершили будівництво, відкриття плануємо навесні наступного року.
Я б сказав, що IT House та IT Park не пов’язані, а скоріше доповнюють одне одного. Хоч IT House вирішує здебільшого проблеми працівників, а Innovation District IT Park – компаній, але на першому плані всеодно комфорт людей. Саме тому, одним із перших необхідних речей в парку став дитячий садочок. Середній вік в індустрії зараз 27 років, відповідно, це вже той вік, коли люди створюють сім’ї і готові платити за якісні послуги дитячого садочку. Це комплексний проект, зміна досвіду користування офісами, досвіду життя й роботи. Це кайф. В ІТ це називається “юзер експіріенс”. Ти маєш прокинутись в гарному, комфортному будинку, спуститися в підземний паркінг, сісти в свій автомобіль, поїхати на роботу по ремонтованих дорогах, поставити авто на паркінгу, а не півгодини їздити і шукати місце, завести дитину в садочок і піти спокійно працювати в комфортному офісі з класним виглядом з вікна.
- Коли покажете візуалізацію?
- Всі люблять очима.Думаю, на кінець жовтня-початок листопада в нас вже буде якась візуалізація, презентація і, можливо, сайт. Якщо не встигнемо із сайтом – запустимо його на початку 2017-го. Коли восени у нас вже буде що показати, то кластер, імовірно, влаштує якийсь захід, на якому покажемо проект громадськості і отриматємо фідбек. Важливо комунікувати правильно. До індустрії потрібно говорити сплановано, поступово і постійно, аби розуміння супроводжувало вас від ідеї до реалізації. Кожен має відчувати себе причетним до чогось великого. Це надихає.