«Гармонія» – так називається будинок, який незабаром з'явиться у Львові. Задля гармонійного поєднання новобудови з існуючою інфраструктурою, автори проекту врахували побажання мешканців району і пропозиції Львівської міської ради.
Де буде «Гармонія»?
«У будівництві сьогодні досить популярні іноземні назви, – розповідає про проект представник забудовника директор ТОВ «Кристал-Медіа» Оксана Якимів. – Наш житловий будинок називається «Гармонія», і ми довго намагалися підібрати йому назву. Хочемо, щоби його мешканці відчували гармонію і у квартирах і навколо будинку».
«Наше гасло: Створюємо простір, де живе гармонія, – додає автор проекту, архітектор Дмитро Марченко. – Поєднуємо простір району з простором будинку і з функціональним призначенням приміщень першого поверху».
Постане «Гармонія» на вулиці Богдана Хмельницького, 249. Ще перед придбанням ділянки майбутні забудовники спершу дізналися думку сусідів під час громадських слухань. У анкетах мешканці прилеглих будинків написали, що варто, а чого не варто планувати під час будівництва.
«Коли розглядали варіанти, де почати будівництво, нам приглянулася ця земельна ділянка, – розповідає керівник «Кристал-Медіа». – Це спальний район радянської забудови початку 80-х років з панельними будинками, а тому б хотілося трошки прикрасити цей район, зробити його гарнішим».
Директор ТОВ «Кристал-Медіа» Оксана Якимів і автор проекту, архітектор Дмитро Марченко
Поєднання естетики і комфорту
Комфорт і естетика як у житлі так і в просторі – першочергові завдання, які врахував проектувальник. Будинок також не впливатиме на існуючу забудову – проект отримав позитивні експертні висновки щодо інсоляції та міцності.
Майбутня «Гармонія» – це дев’ятиповерховий будинок терасного типу на 72 квартири. Переважно це однокімнатні, двокімнатні та кілька трикімнатних помешкань. За задумом архітектора, це добре освітлені, комфортні квартири з виходами на балкони і лоджії. Особливістю будинку стане поступове, з ростом висотності, зменшення площі поверхів.
Згідно побажань мешканців району на першому поверсі планують залишити приміщення під фінансову установу, школу раннього розвитку дитини, хореографічну школу, тощо.
«У районі майже немає закладів, де дитина може провести свій час», – пояснює архітектор Д. Марченко, кажучи, що саме на цьому найбільше наполягали мешканці сусідніх будинків.
Наразі ж на цьому місці тішить око інша «прикраса» – напівзруйновані приміщення. З роками недобуд перетворився на місце збору безхатченків і кримінальних елементів. «Цей об’єкт почали будувати у 90-х роках для комерційних потреб. Сьогодні зацікавленості у цьому недобуді немає, добудовувати його ніхто не буде. Тим більше, що сьогодні офісні та торгово-розважальні центри будують більш масштабними, і стоянку тут не «впихнеш». Саме житловий будинок тут найдоречніший і гармонійно впишеться в уже існуючу забудову», – розповіла Оксана Якимів.
Архітектурні особливості «Гармонії»
Під час проектування автори і замовники проекту врахували щільність існуючої забудови, слабкі місця інфраструктури, а також соціальні фактори, в результаті чого було вирішено, що:
- простір навколо будинку буде доступним для усіх;
- майбутня забудова не вийде за контур існуючої будови, а буде меншою;
- на територію будинку буде окремий заїзд;
- авто мешканців «Гармонії» зберігатимуться на підземному паркінгу з безпечною – водяною – системою пожежогасіння (Таким чином враховано побажання не загромаджувати територію автомобілями);
- кількість озеленення буде суттєво збільшена, будуть збережені існуючі дерева;
- з'явиться новий дитячий майданчик;
- збільшиться кількість лавок і освітлення;
- буде облаштована пішохідна зона з врахуванням велосипедних доріжок, тротуари будуть вимощені бруківкою;
- розроблено дренаж території. Це має вирішити проблему регулярного підтоплення підвалів сусідніх будинків;
Проект «Гармонія» у Львові, на вулиці Богдана Хмельницького, 249
«Наша ідея - створити максимально сприятливий мікроклімат і зону відпочинку. Для цього заплановане суттєве покращення інфраструктури і збільшення озеленення району, – констатує архітектор Д. Марченко. – Йдемо європейським шляхом. Вважаю, що це будівництво прикрасить житловий район і покращить умови проживання мешканців сусідніх будинків. Коли ми йдемо до кращого, то і інші будуть тягнутися, і будуть вирішувати завдання таким же чином».
Ще однією незвичною особливістю «Гармонії» стане «зелений» дах, де заплановано облаштувати місця відпочинку мешканців, майданчики для занять спортом і навіть для вигулу собак. Усе в оточенні зелених насаджень.
Проект «Гармонія» у Львові, на вулиці Богдана Хмельницького, 249
Погодження, документи і громадські слухання
Власниками ділянки на Б.Хмельницького ТОВ «Кристал-Медіа» стало нещодавно, рік тому. «Ми довго шукали ділянку, яка б підійшла нашим намірам. Таку ділянку ми знайшли на початку 2015 році в інтернет-ресурсах. Придбали її абсолютно по ринковій ціні, – розповідає керівник «Кристал-Медіа». – Організували громадські слухання, бо ще перед тим, як вкладати кошти, хотіли знати думку мешканців».
Відповідально підійшли і до документів. «Коли ми показуємо наш пакет документів, то знаючі люди дивуються, як нам вдалося їх зібрати», – констатує Оксана Якимів.
Головний документ – право власності на ділянку і на об’єкт на ній . Далі – містобудівні умови та обмеження від Львівської міської ради. Дозвіл райадміністрації і договір з ЛКП на порушення благоустрою. Декларація про початок підготовчих робіт і демонтаж недобудованої будівлі. Акт перевірки Держархбудконтролю. Технічні висновки обстежень прилягаючого будинку, висновок про інсоляційний режим, експертний звіт про відповідність документації в частині міцності, надійності та довговічності об’єкта. Додатково проведені інженерно-геологічні дослідження. Погоджені і підведені інженерні мережі, зокрема вже підведена електрика. На початку квітня подано Декларацію про початок виконання будівельних робіт.
Оскільки запланований будинок монолітно-каркасного типу, початкові роботи зведуться до демонтажу існуючого недобуду та його фундаментних плит і заливання монолітної подушки. Повністю здати будинок планують у 2017-му році.
«Гармонія» і віра
Одним із моментів, який викликав обговорення, став договір про співпрацю з релігійною общиною, яка мала власні плани на недобуд. Тривалі суперечки між релігійною громадою та попередніми власниками ніяк не вдавалось вирішити, та забудовник знайшов спільну мову зі священиком і громадою, погодившись виділити для потреб общини приміщення площею близько 300 кв. м., у яких можна було б влаштувати недільну школу або капличку, про що і був підписаний договір.
«Це вбудовані приміщення, які ми планували передати церкві, – каже представник «Кристал-Медіа». – Ця релігійна громада зареєстрована давно і багато років в пошуках місця для проведення навчання чи зборів. З ними ми погодили, що своїми силами і коштами збудуємо ці приміщення і у подальшому їх передамо». Наразі ж фактом залишається те, що договір було розірвано з ініціативи церкви, але забудовник готовий повернутися до розмови про співпрацю.
Для майбутніх мешканців
«Люди сприймають наш проект, як будинок елітного класу. Насправді це нормальна сучасна архітектура, яка творитиме образ району, – характеризують свій проект у «Кристал-медіа» – Це буде житло еліт-класу по економ-ціні».
Заради доброго освітлення площа засклення будинку буде максимальною з використанням теплозберігаючих віконних конструкцій. Будувати планують з якісних матеріалів, використовуючи цеглу і піноблок. Висота стелі – 2,80 м. В якості утеплення – мінвата і пінопласт. Подбали і про потреби людей з обмеженими можливостями, запланувавши збільшені вантажопасажирські ліфти.
«Проект розроблений львівськими архітекторами для львівської компанії з врахуванням львівської специфіки, – каже архітектор Д.Марченко. – У Львові є багато сумнівних будівництв, які викликають справедливе обурення громади. Навіть створено карту незаконних забудов, де різними кольорами зазначено, яких документів не отримав забудовник. Деякі взагалі будують без містобудівних умов. А потім виникають проблеми зі здачею будинку в експлуатацію, і мешканці не можуть отримати водо- чи газопостачання. Ми пішли іншим шляхом, отримавши всі документи. У нас уже прокладено електричний кабель, отримані погодження на проведення газопостачання. А це достатньо дорого».
Громадські слухання у міськраді
Попри необов’язковість такого заходу, 13 квітня у Львівській міській раді плануються провести ще одні слухання щодо планованої новобудови. Ініціатором заходу стала постійна комісія архітектури, містобудування та охорони історичного середовища Львівської міської ради. Відбудуться слухання у актовому залі Шевченківської районної адміністрації, о 17-й годині.
Юліан Чаплінський, головний архітектор Львова:
«Згідно генплану міста Львова і плану зонування це зона багатоповерхової житлової забудови. Тому фактично цільове призначення ділянки відповідає намірам забудовника, оскільки це землі житлової громадської забудови.
Можу сказати, що це один із найцікавіших проектів, коли девелопер, знаючи про потреби релігійної громади, спробував поєднати функціональні речі, запропонувавши для УГКЦ зробити приміщення. Церква там не може бути, але як релігійна школа для дітей чи юнацтва, я вважаю, що це є плюс. Поруч на Лінкольна побудований монастир оріоністів з церквою і комплексом келій Маріо Ботта. Оріоністи у цьому комплексі передбачили спортивні зали і гуртують навколо себе молодь, не даючи їм депресувати.
Гірше ніж існуючі будинки, радянські панельки уже точно не буде. Перед тим як видати містобудівні умови і обмеження була вимога – покажіть громаді цей проект. Бо почалися скандали, що хтось бачив, хтось не бачив. Що стосується перестраху людей щодо можливого потерпання будинків від будови – це питання фаховості конструктора. Цей район вже не в таких торфовиськах, як Чорновола, вже не є, як центр міста, в болотах, на берегах Полтви. Там я не бачу такої складності. Львів ущільнюється, бо місто комфортне, місто привабливе для інвесторів. Якщо ми подивимося на панораму, бачимо якою є густина будов. Я не вважаю, що проект зіпсує цей район. Тим більше, що протягом усього періоду незалежності там стояв погорілець, де палили вогні. Думаю, що краще мати нормальний будинок, із підземним паркінгом і нормальними сусідами, ніж мати по сусідству таке місце.
Згідно Закону України громадським слуханням підлягають тільки погодження містобудівної документації, себто зміни в генплан, зміни в зонування, розроблення нового зонування, або розробка детального плану територій. Оскільки ця ділянка відповідає і генеральному плану і плану зонування територій то, в принципі, громадські слухання є необов'язковими. Тому тут треба поаплодувати стоячи забудовнику, який, навпаки, ініціює ці речі, для того щоби задекларувати свою прозорість. Хоча по закону він міг би цього не робити».
Документи проекту тут.