Кольорові пуфи, ненав’язлива ретро-музика з програвача, проектор для презентацій та фільмів, книги з урбаністики, велика кухня та чорна кількаметрова дошка з побажаннями, написаними крейдою, – такою має стати львівська міська бібліотека на вул. Устияновича, 4.
Відразу кілька організацій вирішили змінити міську бібліотеку, аби тут збиралися люди, що змінюватимуть місто.
«Третє місце»
«Все почалося у лютому [2015 року], коли Інститут міста влаштував обговорення майбутнього міської бібліотеки №8. Ідея воркшопу полягала у тому, щоб облаштувати місце для зустрічей громадських активістів, між домом та навчанням чи роботою. Зараз заклад площею понад 200 квадратних метрів щодня відвідує від 10-ти до 15-ти читачів», – розповідає Анастасія Нечипоренко, куратор урбан-бібліотеки на вул.Устияновича, яку міськрада спеціально взяла у штат для реалізації змін.
Так виглядає читальний зал бібліотеки сьогодні
Книгозбірня розташована за кілька хвилин пішої ходи від Львівського національного університету ім. І. Франка та «Львівської політехніки», тому перша зустріч викликала захват у студентів, які навчаються поруч і давно шукають місце, де можна було б зустрічатися і обговорювати свої ідеї. Тож саме розташування будівлі стала вирішальною, коли у міськраді думали, яку ж саме бібліотеку обрати.
Для роботи над проектом об’єдналися відразу кілька структур: міська рада, сама бібліотека, Інститут міста та організація UrbanIdeas. Останню організацію курує викладач «Львівської політехніки» та архітектор Ольга Криворучко, яка разом зі своїми студентами та активістами реалізувала кілька ідей покращення міста.
Теперішній вигляд кімнати абонементу
«Ми вже встигли ревіталізувати площу Митну з дерев’яними вуличними меблями, облаштували простір навколо Погулянки, розробили карту проблем Львова, плануємо ревіталізувати ще одну міську площу. Коли до нас задзвонили з Інституту міста і попросили доєднатися до воркшопу щодо бібліотеки на №8, то ми з радістю погодилися. Думаю, з реалізацією проекту не виникне жодних проблем, ми ставили собі мету розробити бюджетний проект без кардинальних змін», – розповідає Ольга Криворучко, куратор UrbanIdeas.
Оновлена кімната абонементу, візуалізація UrbanIdeas
Два тижні команда з дев’яти активістів щодня збиралася у бібліотеці і влаштовувала «мозкові штурми» – потрібно було підготувати не лише візуалізацію ідей, але і кошторис проекту. Сформована команда складалася зі студентів-архітекторів, дизайнерів та міських активістів.
«Суворих вимог до проекту ми не ставили. Потрібно було запропонувати концепцію та своє бачення, як можна за невеликі кошти облаштувати затишне місце і при цьому не змінювати суттєво планування бібліотеки. Саме приміщення – колишня затишна квартира, а це створює свою цікаву атмосферу, яку б хотілося також зберегти. Учасники впоралися із завданням і запропонували нескладні для реалізації ідеї. Підбором команди займалася архітектора Олька Криворучко, тому ми не втручалися у цей процес», – пояснює Анастасія Загайна, менеджер проектів Інституту міста.
Теперішній вигляд коридору та візуалізація UrbanIdeas після реалізації проекту
Ласкаво просимо на кухню
Вже під час першої зустрічі усі звернули увагу, що книгозбірня облаштована у колишній квартирі, тому домашню атмосферу вирішили підкреслити.
Вигляд кухні після ремонту, візуалізація UrbanIdeas
«Коли я прийшла сюди вперше, мені одразу там сподобалося, бо насправді присутнє відчуття дому, його головне підкреслити і трошечки осучаснити. Це не означає, що там будуть кардинальні зміни, більшість меблів запланували залишити, лише надати їм нове життя – стелажі і столи перефарбувати, крісла обтягнути новою тканиною. Ми дійшли висновку, що варто зробити виставковий зал, зал, де можна переглядати фільми, влаштовувати зустрічі і, звісно, читати, – - розповідає Уляна Янішевська, учасниця проекту. – А ще додали до інтер’єру килим «бабця-стайл» в читальному залі, багато м`яких подушок на які також можна одягнути в`язані гачком наволочки. В бібліотеці багато вазонів, це теж вирішили зберегти як елемент домашнього затишку. У оновленій книгозбірні буде ніша з диваном, що відокремлюється від коридору скляною перегородкою – ніби домашня місцинка, де можна комфортно всістися і читати, як вдома».
Вигляд кухні після ремонту, візуалізація UrbanIdeas
Всі учасники команди були найбільш захопленні оновленням кухні. Нині вона доступна лише для працівників закладу, але невдовзі приготувати каву чи перекусити зможуть усі відвідувачі. Після ремонту на кухні збережуть плитку на підлозі і стінах та п`єц, а всі труби, старий котел і умивальник замінять, аби створити затишну зону для розмов. Самі бібліотекарі дуже раді, що невдовзі тут усе зміниться.
«Звичайно, ми хочемо, щоб усе стало сучаснішим. Після відкриття бібліотеки, тут ніхто не робив ремонт, а це понад 20 років. Ще ми б хотіли розвіяти стереотипи про подібні місця, бо люди досі думають, що тут треба ходити навшпиньки і говорити у півголосу… Насправді діти і дорослі тут можуть вільно спілкуватися», – каже бібліотекарка Наталя Процишин.
Ремонт, меблі та техніка
За попередніми підрахунками на реалізацію проекту треба понад 100 тис. грн. У організаторів є кілька ідей щодо пошуку грошей: фінансування з міськради, спільнокошт (колективне фінансування проектів), гранти та благодійні внески.
Оновлена кімната для презентацій, візуалізація UrbanIdeas
«Гроші потрібні на ремонт, меблі та техніку. В ідеалі ми б хотіли закупити іще книг, особливо з урбаністики. Для нас важливо, що це простір, який сам себе творить, ми сподіваємося, що саме цей принцип допоможе зреалізувати проект. На втілення планів у життя маємо цей рік. Якщо хтось хоче підтримати проект у будь-який спосіб, пофарбувати стіни, запропонувати ідею, пожертвувати гроші, том може звертатися на нашу сторінку у Фейсбук або приходити сюди в гості», - резюмує Анастасія Нечипоренко, куратор урбан-бібліотеки.
Нині тут вже розпочали збір коштів і щойно назбирають потрібну суму, закриють бібліотеку на кілька тижнів, аби відкрити її оновленою.
Інформація для доброчинців:
Благодійний фонд розвитку публічних бібліотек Львова "Бібліотеки для людей"
Розрахунковий рахунок 26008053816044
в ПАТ КБ ПриватБанк МФО 325321
Телефон +38 063 871 66 64, виконавчий директор Вуєва Т.М.
Довідка:
Інститут міста – аналітичний центр, який був створений Львівською міськрадою 21-го травня 2009 року. Місія інституту - об’єднання зусиль мешканців, влади та бізнесу Львова для вирішення ключових питань стратегічного розвитку міста.
UrbanIdeas – команда молодих архітекторів-активістів, що займається реформуванням громадського простору у Львові.