У Любліні львів’яни переконали всіх у самобутності українського мистецтва

18:50, 14 квітня 2009

Із 3 по 5 квітня у Любліні відбувалася масштабна мистецька акція українського мистецького середовища на фестивалі " L²" (помноження культур Любліна та Львова). До польського міста завітала майже сотня українських митців. Такої великої акції культурного обміну між цими містами ще не було. Про це на прес-конференції повідомив арт-директор МО "Дзиґа", куратор візуального блоку "L²" Влодко Кауфман.

"Першого дня українським перформансом відкрився люблінський Центр сучасного мистецтва у колишньому гігантському ангарі. Це приміщення було надзвичайно вдалим для такого Центру з великим залом і маленькими кімнатками, коридорами, де теж були проекти українських митців. У перший день було відкриття виставки малярства, фотографії, три перформанси, чотири інсталяції. Вразили поляків перформенси українців. Зокрема Влодка Кауфмана та митців із формації "КОМА", які викидали з приміщення галереї клітчаті "польські" торби на натовп. Глядачі почали відкривати торби і випускати з них в небо повітряні кульки. Як наслідок, польські критики назвали українське мистецтво самобутнім, таким, що не наслідує зразки Росії чи Польщі. Ці три дні у Любліні були дуже насиченими", - зазначив Владко Кауфман.

За йог словами, величезний колишній ангар дав змогу виставити кожного мистця на окремій території, так, наприклад, проект "Лавочки" фотографа Юрія Дячишина мав свою "кімнатку", а картини львівських художників - В. Костирка, Ю. Коха, Є. Равського - були представлені в іншій галереї Любліна.

Цьогорічне представлення в Любліні українського мистецького середовища сформоване з трьох категорій: "візуальне мистецтво" - 10 проектів (малярство, інсталяції, мультимедіа, перформанс, фотографія) за участі 20 авторів під загальним куруванням Володимира Кауфмана. Здебільшого автори є молодими митцями у найцікавішому періоді свого безкомпромісного творчого злету; "музичний блок" - упродовж трьох вечорів сформований із середовища "JazzClub.Lviv", представлений трьома джазовими проектами, які мають яскраву українську етнічну основу, та двома проектами молодих митців, що працюють у сфері "нових медій" (електронна музика і відеомистецтво). Зокрема, як зазначила лідер гурту "ShockolaD", учасник "L²" Дана Винницька, львівський джаз-етно-фанк-гурт "ShockolaD" спеціально створив дві композиції на тексти Юліуша Словацького, приурочені 200-літтю польського поета. Третьою категорією став "театр", яку презентував Фестиваль аматорського мистецтва "Драбина", а зокрема минулорічні переможці фестивалю - театр "Next Step".

"У Львові таке насичення українських проектів можна було б відтворити, якби було відповідне приміщення і затребуваність у сучасному мистецтві. Сучасне мистецтво у Любліні більш затребуване", - додав Владко Кауфман.

Довiдка ZAXID.NET

Першим етапом проекту "L²" був триденний виїзд майже ста осіб з Любліна до Львова у листопаді 2008 року.

Ідея проекту "L²" полягає у створенні нагоди для зустрічі різних творчих середовищ Любліна і Львова. Насамперед це представники "молодого", експериментального, незалежного, альтернативного, сучасного мистецтва та культури. Безпосередній контакт має стати шансом для обміну знаннями та досвідом, зокрема обміну "ноу-хау" в царині мистецтва і культури, що в майбутньому сприятиме зміцненню зв’язків, а також ініціюванню та реалізації культурних проектів.

Координатор проекту в Польщі: Centrum Kultury w Lublinie, filia Warsztaty Kultury

Координатор проекту в Україні: Мистецьке об’єднання "Дзиґа"