У матеріалах Нюрнберзького процесу УПА не згадується, - директор державного архіву СБУ

18:30, 11 листопада 2008

10 листопада у Службі безпеки України відбулися чергові Громадські історичні слухання, присвячені "білим плямам" історії України. Цього разу розглядалася тема “УПА і німці: співпраця чи протистояння”. Теза "співпраці УПА із німецькими окупантами" є центральною у кампанії проти визнання УПА воюючою стороною у Другій світовій війні, а питання стосунків Українського визвольного руху та Німеччини залишаються найбільш заполітизованими. Директор Галузевого державного архіву СБУ Володимир Вятрович підкреслив, що на доказ співпраці УПА з німцями часто наводяться факти, які не мають стосунку до УПА, - повідомили ZAXID.NET в прес-центрі СБУ.

Йдеться, насамперед, про короткострокову співпрацю ОУН і Абверу та створення двох батальйонів “Нахтігаль” та “Роланд”. Однак слід зауважити, що дані формування були створені в 1941 р., тоді як УПА утворилася лише наприкінці 1942 р. Дивізія СС “Галичина” (1943 р.) хоч і складалася з українців, проте була структурою німецької армії і не мала нічого спільного з Українським визвольним рухом.

Частина істориків наполягає на тому, що начебто мало місце "засудження" УПА Нюрнберзьким трибуналом. У вступному слові Володимир Вятрович запропонував усім присутнім самостійно спростувати цей міф, погортавши представлене на слуханнях повне зібрання матеріалів Нюрнберзького процесу, у якому навіть не згадується абревіатура УПА.