На 8 лютого 2011 року жодна з військових частин Збройних Сил України не переходила на харчування сухими пайками. Про це ZAXID.NET повідомили в департаменті преси та зв’язків зі ЗМІ Міністерства оборони.
«Ситуація щодо харчування військовослужбовців строкової служби та служби за контрактом абсолютно керована і знаходиться під постійним контролем керівництва Міністерства оборони та Збройних Сил України», – зазначають у Міноборони.
Якщо якась з комерційних структур буде не спроможна або з тих чи інших причин відмовиться від забезпечення харчування військовослужбовців, як мінімум дві-три з восьми аутсорсінгових компаній, які забезпечують організацію харчування військовослужбовців Збройних Сил України і мають необхідні потужності та можливості, висловили готовність негайно приступити до харчування військовослужбовців.
«Таким чином, за будь-яких обставин жоден солдат строкової служби не залишиться голодним!
У Міністерства оборони України дійсно виникла заборгованість перед двома фірмами, які надають послуги з організації харчування військовослужбовців, на загальну суму близько 120 мільйонів гривень.
Справа в тому, що усі комерційні структури харчують особовий склад за державні кошти. Там, де залучаються державні кошти, повинні проводитися тендерні закупівлі. У 2007 році, коли комерційні структури приступили до харчування військових, пролонгація договорів відбувалася щороку. Але виникали різні неузгоджені питання, які необхідно було вирішувати на законодавчому рівні.
Було опрацьовано зміни до закону про державні закупівлі, в якому було визначено - продовжувати дії договорів з 1 січня 2011 року з переможцями торгів 2007-2010 років.
Закон вступив у дію 15 січня 2011 року. У відповідності до нього, 3 березня будуть проведені відкриті торги. Але ж харчування особового складу має бути організовано і в січні, і в лютому, і в березні. Тому було прийнято рішення - продовжувати дії договорів з 1 січня 2011 року з переможцями торгів 2007-2010 років. Згодом було прийнято інше рішення - продовжувати договори не з переможцями торгів 2007-го, а тільки 2009-2010 років. У 2009 році, Законом про Державний бюджет, усім фірмам було продовжено дію договорів на рік. Тобто, апріорі вони не повинні були проводити ніякі торги. Але коли Міністерство оборони України подало відповідні документи для того, щоби взяти зобов’язання на харчування особового складу, Державне казначейство їх не прийняло. Виникла колізія, що Міністерство оборони не може подовжити дію договорів. Не дивлячись на це, фірми продовжують надавати послуги з організації харчування військовослужбовців і надалі, без зривів», – зазначили у прес-службі.
Таким чином, вирішити нормативно-правову колізію, що виникла в цьому питанні, можливо лише в судовому порядку. Зараз усі матеріали знаходяться в Господарському суді Києва. Тільки після рішення суду Міністерство оборони України зможе погасити існуючу заборгованість, не порушуючи норм чинного законодавства.
Нагадаємо, ТОВ “Івала”, що надає послуги з організації харчування військовослужбовців строкової служби Збройних сил України, заявила, що від сьогодні призупиняє харчувати близько 15 тис. солдатів через борг Міністерства оборони у сумі 75 млн грн та відсутність договірних відносин із військовим відомством.