Міністр соціальної політики Андрій Рева окреслив засади майбутньої пенсійної реформи. Відповідний законопроект уряд має намір подати на розгляд Верховної Ради в березні, повідомили у прес-службі міністерства.
Зазначено, що міністр розповів про деталі пенсійної реформи під час розмови з постійним представником Міжнародного валютного фонду Жеромом Ваше.
Серед головних змін передбачено зменшення страхового стажу. Зараз діє норма, відповідно до якої тим, хто досягне пенсійного віку з 1 січня 2021 року пенсії будуть платити, тільки якщо у них не менше 20 років страхового стажу і 30 років спільного. На думку міністра, це призведе до того, що лише 8% українців будуть претендувати на пенсію.
Згідно з проектом пенсійної реформи, страховий стаж буде знижений до 15 років з 1 січня 2018 року. Таким чином на державне пенсійне забезпечення 30% громадян.
При цьому буде передбачена можливість купити собі 15 років страхового стажу, сплативши відповідну суму єдиного соціального внеску.
«Ця сума складе близько 130 тисяч гривень: по 704 гривні за кожен місяць множиться на 15 років», – сказано в повідомленні.
Також розглядається запровадження норми про те, щоб отримувачі пенсії не працювали.
Передбачається, що пенсії буде платити не тільки Пенсійний фонд. У його веденні залишаться пенсії за віком. Пенсії з інвалідності та пенсії у зв’язку з втратою годувальника буде виплачувати Фонд соціального страхування.
Серед тих, кому призначатимуть пенсії за вислугою років, залишаться тільки військовослужбовці. Термін вислуги залишиться незміним - 25 років, проте єдиний соціальний внесок з зарплат повинен буде сплачуватися в подвійному розмірі. За задумом авторів пенсійної реформи, до 60 років пенсію військовослужбовці отримуватимуть з державного бюджету, після 60-ти – з Пенсійного фонду.
Також в планах передбачається скасування всіх надбавок.
«Якщо ця схема буде прийнята, то дефіцит Пенсійного фонду зникне в 2024 року. Ми усвідомлюємо, що з прийняттям цього закону шок у наших співгромадян може бути таким, як і після підвищення тарифів. Але це вимушений і необхідний крок, щоб збалансувати Пенсійний фонд. Крім того, важливо ще й спонукати українців відмовитися від звички думати, що держава за них має все вирішити, а змусити усвідомити, що майбутнє кожного в його руках», – зазначив Андрій Рева.
Нагадаємо, проведення пенсійної реформи – це одна з умов продовження кредитної програми Міжнародного валютного фонду. При цьому віце-прем'єр Павло Розенко раніше заявляв, що Україна не буде підвищувати вік виходу на пенсію, поки не підвищаться рівень і якість життя українців і тривалість життя.