Фонд соціального страхування після реформування більше не покриває видатків на санаторно-курортне лікування. Раніше учасники профспілок могли придбати путівки, заплативши лише 30% від вартості. Решту покривав фонд.
У курортному містечку Моршин 11 санаторіїв. Шість перейшли в руки приватників, інші – профспілкові, які входять до СКК «Моршинкурорт».
Щороку місто відвідувало близько 40 тисяч людей. Третина з них – за профспілковими путівками. А для «Моршинкурорту» – це половина усіх пацієнтів. І вони гарантували санаторіям стабільний прибуток.
«Соціальна путівка в дійсності є соціальна, вона забезпечує найменш захищені прошарки нашого населення», – зазначив головний лікар СКК «Моршинкурорт» Ігор Токар.
До Моршина переважно приїжджають люди із захворюваннями печінки. Частина «клювала» і на дешеві путівки. Адже у вартість входить і діагностика та профілактичні процедури. Санаторіям співпраця з фондом також була вигідна. Стабільний прибуток давав можливість закумулювати кошти на ремонт й оновлення матеріальної бази. Так, один з найбільших своїх санаторіїв майже повністю реконструювали за чотири роки. Зараз він заповнений на 70%.
«Для окупності це мало. Щоб отримати прибуток, потрібне заповнення щонайменше на 75%», – додав головний лікар санаторію «Дністер» Олександра Расевич.
Втім, населення біднішає з кожним днем, непокояться санаторники. Не на користь й війна, адже менше відвідувачів з-за кордону. Тож потрібно шукати нові ринки. Поки що співпрацюють з Міноборони та обдзвонюють великі підприємства. А міська рада активно пропагує курорт у Польщі. Адже 80% надходжень до бюджету міста залежить від санаторіїв. Керівництво санаторіїв запевняє, що наразі до скорочень не вдаються, хоча людей вже звільняють в інших містах. У Моршині поки що частину працівників переводять на півставки.