У музеї народної архітектури та побуту відкрилась інсталяція Влодка Кауфмана

13:47, 11 жовтня 2023

Завершальний проектом Львівського тижня скульптури стала інсталяція Влодка Кауфмана «Рани». Вона відкрилась у музеї народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького.

«Рани» є поєднанням графіки художника та фрагментів дерев’яної скульптури, що експоновані разом у просторі костелу із села Язлівчик (етно-сектор Львівщина).

Влодко Кауфман почав малювати зображення воїна у 2014 році. Він відтворює на різних поверхнях, у різних масштабах обличчя чоловіка у касці. Тлом та матеріалом може стати що завгодно: квитанції, поштові марки, клапті паперу, сторінки нотатника...

«Я щодня чую, скільки загинуло, скільки поранено, скільки пропало без вісті. Я намагаюся ці цифри та імена у собі закарбувати й уникнути найстрашнішого, стану звикання до війни», – розповів художник.

«Я малюю вояка щодня, ніби декламую мантру. Щоразу він є іншим. Щоразу зображення з під моєї руки виходять як повідомлення інформбюро про загиблих, поранених та зниклих без вісті. Я малюю їх на усіх побутових папірцях, які є під рукою: це трамвайні талончики, чеки з магазинів, уривки паперу, рахунки. Це є технологія, якою я користуюся і в інших проектах. Я використовую папір (чи навіть папірці), який так чи інакше причетний до мене і містить щось, мною пережите», – додає він.

Щоразу Кауфман намагається думати про якусь конкретну людину. Хоча сюжет один: людина в касці, вояк.

У «Ранах» тисячі зображень вояка поєднані в експозиції з скульптурою з колекції музею, яка зазнала втрат, не має частин. Таким чином фізичні втрати, ментальні рани, втрата культурної спадщини, біль від цих втрат стають ранами, що не дають звикнути до війни, а втратам перетворитись на цифри статистики.

«У кожного є своя, дуже болісна дорога до усвідомлення ситуації, в якій ми існуємо. В мене вона стала такою. Кожний малюнок - цитатка, маленький начерк про щось дуже важливе. Я хочу показати, що це довготривала розмова, як величезна книга», – розповідає Кауфман.

Проект «Рани» можна побачити до 3 грудня 2023 року.

Фото Катерини Сліпченко