Після тривалих ремонтних робіт у музеї Олекси Новаківського у Львові презентують нову експозицію для шанувальників творчості митця.
У Львові цей музей з'явився 45 років тому з нагоди сторіччя від дня народження художника як філія Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького. У цьому домі Олекса Новаківський прожив 22 роки. Тут була і його творча майстерня. Але останні кілька років почав протікати дах та затікати стіни. Утримувати експонати в таких умовах було неможливо. Ремонт тривав від грудня минулого року.
«У нас були проблеми з дахом, тому що він протікав. Після його заміни ми оновили експозицію. Міністерство культури надало гроші. Наш директор Ігор Володимирович довго добивався, аби можна було відремонтувати дах, який перекрили дуже якісною черепицею», ‒ зазначає завідувачка художньо-меморіального музею Олекси Новаківського Ірина Різун.
Одна з перших відвідувачок оновленого музею — внучка відомого митця. Пані Ольга приємно вражена оновленим виглядом музею та «свіжими» експонатами.
«У мене дуже позитивні враження. По-перше, від того, що поміняли дах. Це дуже важливо, бо немає проблем зі збереження творів. Особливо вражає «Мати милосердя», адже це останній твір Олекси Новаківського. Запрестольний образ створений в оригінальних розмірах для собору Юра», ‒ розповідає внучка Олекси Новаківського Ольга.
Постійну експозицію доповнили картинами Олекси Новаківського із колекції професора Миколи Мушинки. Минулого року він подарував музею 59 творів та інструментів митця, 18 з них представлені публіці.
«Одним із таких цінних експонатів є меморіальна річ ‒ палітра Олекси Новаківського, якою він користувався, коли створював портрет Олександра Барвінського. А також два пензлі, які він використовував в останні дні своєї праці», ‒ додає завідувачка художньо-меморіального музею Олекси Новаківського Ірина Різун.
Косметичний ремонт і заміну світла зробили також у холі та вестибюлі музею. На стінах розмістили елементи з нової експозиції ‒ інформаційні таблиці та фотографії художника. У музеї експозицію збираються доповнити роялем, а також влаштовувати музичні вечори.
«У серпні, а саме у дні, коли ми вшановуватимемо пам’ять Олекси Новаківського, ми плануємо провести низку акцій. Це будуть літературно-мистецькі вечори, а також будуть підготовлені лекції. А зараз тривають напрацювання цього матеріалу», ‒ наголошує вчений секретар Національного музею у Львові ім. А.Шептицького Ангеліна Забитівська.
У музеї також планують представити Мистецьку школу Олекси Новаківського, яка діяла у 20-х роках, і показати роботи його учнів.