НАК «Нафтогаз України» оприлюднив презентацію у якій показав куди витрачаються кошти, що їх споживачі щомісяця сплачують. У презентації зазначається, що «Нафтогаз» отримує за газ тільки ті гроші, які становлять вартість газу як товару, передає ZN.UA.
Як відзначили у НАКу, сам «Нафтогаз» отримує тільки ті гроші, які дорівнюють вартості газу як товару. Інші складові роздрібної ціни, яку платять споживачі, йдуть міськ- та облгазам (як плата за доставку газу) і в бюджет (податки).
Підрахунки держхолдингу показали, наскільки відрізняється середньозважена ціна газу як товару до і після зміни з 1 квітня 2015 року роздрібних цін на газ для населення.
Якщо раніше «Нафтогаз» отримував лише 669 грн/ткм (гривень за тисячу куб. м), то після зміни системи тарифів - 2 834 грн/ткм.
У «Нафтогазі» спрогнозували, що на рік (12 місяців з 1 квітня 2015 року) після підвищення тарифів на потреби населення піде 21,3 куб. м газу.
З цього обсягу більше половини (56% або 12 млрд куб. м) буде використано населенням для опалення, в тому числі 8,7 млрд кубів буде використано і оплачено за мінімальним тарифом 3 600 грн/ткм, ще 3,3 млрд кубів за ціною 7188 грн/ткм складе споживання понад «соціальної норми» 200 м3/міс. На приготування їжі і підігрів води підуть ще 2,5 млрд кубів газу (12%).
Таким чином, безпосередньо населення використовує 14,5 млрд куб. м газу (68%).
Решту 6,8 млрд куб м використовують підприємства теплокомуненерго (ТКЕ) для виробництва тепла для населення (централізоване опалення). Ціна такого газу становить 2 994 грн/ткм.
Співвідношення газу за пільговою і повною ціною складе 82% проти 15% відповідно. Джерел поставок газу, який йде на потреби населення, всього два: в основному це «дешевий» газ власного видобутку, який перекриває близько 60% споживання, - 12,8 млрд м3 (газ державної компанії «Укргазвидобування», який доступний «Нафтогазу»). Решта 8,5 млрд м3 «дорогого» газу доведеться брати за рахунок імпорту з Європи і РФ.
У держхолдингу також підрахували, скільки «Нафтогаз» втратить на продаж газу населенню за рік. Вийшло - від ₴6,1 млрд до ₴9,7 млрд в залежності від курсу долара. Або мінімум ₴286 на кожній 1 тисячі кубометрів газу. У «Нафтогазі» підкреслили, що міф про «дешевий газ для всіх» найбільш вигідний саме небідним власникам великих будинків і маєтків. Оскільки за попередньої системи найбільші обсяги допомоги від держави йшли саме на них.
За новою системою субсидій гроші повинні будуть надаватися власне малозабезпеченим, тим, хто справді потребує підтримки держави.
«Піднімати роздрібні ціни для всіх і давати прямі субсидії тим, хто їх потребує, потрібно для того, щоб держава не платила за багатих», - пояснили у «Нафтогазі».
Вимушене підвищення в кілька разів тарифів на газ з 1 квітня в НАК пояснили тим, що за всі попередні 8 років часів уряду Тимошенко і Азарова ціни на газ для населення практично не змінювалися.
«Незважаючи на неодноразові обіцянки кількох урядів (перед МВФ - ред.) поступово довести роздрібну ціну на газ для населення до ринкового рівня, вона залишалася фактично без змін з 2007 року», - йдеться в презентації НАК.