У «Нафтогазі» запропонували альтернативу новому контракту про транзит газу з Росією

За пропозицією «Нафтогазу», «своп» на газ із «Газпромом» мають укласти на 10 років

17:16, 18 червня 2019

«Нафтогаз» готовий не укладати нового контракту про транзит російського газу через газотранспортну систему України - в українській компанії пропонують доставляти до ЄС на умовах «своп». Таку позицію озвучив виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко.

Так Вітренко прокоментував заяву «Газпрому», у якій йшлося про «неможливість укладання нового контракту про транзит газу через Україну за європейськими правилами».

«У такому разі ми пропонуємо Газпрому укласти з Нафтогазом контракт не на послуги транспортування, а на «своп» газу. Газпром буде передавати нам певний обсяг газу (певну енергетичну цінність газу) на кордоні Україна-РФ, а ми будемо передавати точно такий же обсяг (енергетичну цінність) на кордоні Україна-ЄС. Передача газу буде підтверджуватися суміжними операторами (Словаччини, Угорщини, Польщі, Румунії), тобто вони потім будуть брати на себе відповідальність перед Газпромом за цей газ вже в їхніх системах», — повідомив Вітренко.

За словами Вітренка, укладання «свопу» відповідає європейським вимогам та практикам. Водночас це питання не потребує проведення анбандлінгу «Нафтогазу» (тобто розділення компанії та виділення з-під її підпорядкування ГТС). Саме непроведення анбандлінгу у російському «Газпромі» вважають головною причиною того, чому там «не можуть укласти нову угоду про транзит на європейських умовах».

«Можу навести аналогію. Якщо у вас є, наприклад, євро в Росії, а вам потрібно щоб у вас вони з’явилися в Німеччині, то ви можете або домовитися про переказ цих грошей з Росії в Німеччину, або домовитися про послуги перевезення цих євро з Росії в Німеччину. У першому випадку євро мають бути отримані у Німеччині, і вам має бути все одно як вони там з’являться. У другому випадку ваші конкретні євро фізично перевозять у Німеччину з усіма ризиками такого перевезення. Перший випадок, переказ грошей — це аналог операції «своп». Другий випадок, перевезення грошей — це замовлення послуг транспортування», — пояснив Вітренко.

За пропозицією «Нафтогазу», «своп» на газ із «Газпромом» мають укласти на 10 років. Ним мають передбачити постачання 60 мільярдів кубометрів газу до Європи щороку. Це аналогічні умови тим, які Україна висувала до контракту про транзит газу.