У НАЗК не знають, як перевіряти задекларовану посадовцями готівку

17:39, 12 листопада 2016

У Національному агентстві з запобігання корупції (НАЗК) поки не можуть відповісти на запитання, як будуть перевірятися задекларовані в електронних деклараціях суми готівкових коштів, оскільки закон не наділяє відомство такими повноваженнями, заявив член НАЗК Руслан Рябошапка в інтерв’ю «Дзеркалу тижня».

За його словами, члени агентства не можуть просто прийти додому до декларанта та перерахувати його готівкові кошти.

«Мені важко змоделювати, як ми можемо прийти й перевірити кеш», – зазначив він.

Однак Рябошапка додав, що інформація про готівкові кошти в декларації все одно може виявитися для правоохоронців вкрай корисною.

«Коли затримали одного з керівників обласної державної адміністрації, здається Миколаївської області, в нього дома знайшли багато цінностей та готівки. Якби це трапилося сьогодні, а знайдена готівка не була задекларована, то до кримінального провадження додалося б, можливо, дві статті: незаконне збагачення та неправдиві дані в декларації. Це просто одна з ситуацій, коли можна було б використати інформацію про готівку, зазначену в деклараціях», – резюмував представник агентства і додав, що в НАЗК поки не знають, як безпосередньо перевіряти задекларовану чиновниками суму готівки.

Нагадаємо, опівночі 31 жовтня в Україні завершився перший етап подання е-декларацій за 2015 рік для суб’єктів декларування, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

Згідно з інформацією громадянської мережі «ОПОРА», станом на 31 жовтня загальні задекларовані народними депутатами грошові активи досягли показника в 11,993 млрд у гривневому еквіваленті.

Інформаційне агентство Reuters підрахувало, що, згідно з деклараціями, 24 члени українського уряду разом володіють 7 мільйонами доларів лише готівкою. А декларації двох братів з фракції «Блоку Петра Порошенка» – Богдана та Ярослава Дубневичів – свідчать, що у них є 26 мільйонів доларів, і це теж лише те, що вони не тримають на банківських рахунках.

11 листопада НАЗК подало на реєстрацію до Міністерства юстиції порядок перевірки електронних декларацій. Відповідно до порядку, НАЗК проводить щодо декларацій такі види контролю: щодо своєчасності подання; щодо правильності та повноти заповнення; логічний та арифметичний контроль. За результатами перевірки уповноважена особа складає висновок про результати проведення повної перевірки декларації.