Сьогодні гостями прямого ефіру програми ZAXID.NET LIVE стануть начальник управління транспорту ЛМР Віктор Щир і голова Асоціації перевізників Львівщини Іван Велійка, який також є співвласником однієї з львівських компаній-перевізників.
Початок прямого ефіру о 18:00. Трансляція в ефірі «Нового каналу» і на сайті ZAXID.NET. Після завершення прямого ефіру програму у записі транслюватиме 24 телеканал о 22:00.
Отже, панове, якщо коротко – що це було і хто за це відповість?
Віктор Щир: Ну я б не назвав це колапсом. 7 і 8 січня, особливо 7, коли температура повітря опустилася до -23 градусів, велика кількість автобусів, які були заплановані на цей день, не вийшли на маршрут.
Це і називається колапсом, коли не виїжджають 80-90% автобусів.
Віктор Щир: 90% – це забагато. Не виїхали на маршрути десь понад 50% машин – це вже в інтернеті різні цифри називали: 90% і навіть 98% деякі джерела.
Ці цифри ґрунтуються на даних GPS-системи.
Віктор Щир: Є звіти, є технічна обробка даних диспетчерів кожного АТП за вихідні дні. Мені 8 січня дзвонили журналісти центральних каналів – «5 канал», ТРК «Україна» – і запитували, чому із 1000 автобусів вийшло тільки 100? І де тільки такі цифри взяли?
Ну давайте не будемо сперечатися з тим, що все-таки були дуже серйозні проблеми, які відчули, напевно, всі без винятку мешканці міста.
Віктор Щир: Проблеми дійсно були – велика кількість автобусів не вийшла. Основна причина в тому, що ніхто не очікував настільки сильних морозів і того, що при такій температурі будуть замерзати антифриз, фільтри паливної системи, двері, гальмівні колодки, рідина у гальмівній системі.
Що означає фраза «ніхто не очікував»?
Іван Велійка: Перш за все, я би хотів від імені всіх транспортників Львова вибачитися перед усім львів’янами, які користуються нашими послугами. Ситуація дійсно була неочікувана, тому що ніхто не сподівався на такі морози – попередні прогнози передавали до -14 градусів, але, на жаль, відбулося зовсім інше. Як правило, на вихідні і святкові дні завжди планується менша кількість машин, ніж завжди – планували, виходячи з практики минулих років. Але, на жаль, коли зранку прийшли водії на роботу, вони не змогли завести машин.
Так, це – проблема підприємств, тому що водії вирішили в такий холод не мучитись і пішли святкувати. Це однозначно ситуація негативна. Всі інші, які змогли завести машини, виїхали на лінії і працювали впродовж дня. Були також моменти, коли машини завелися, виїхали на лінії і прямо там замерзали.
Ви можете пояснити, що означає «водії вирішили в такий холод не мучитись і пішли святкувати»?
Іван Велійка: Якщо машина не заводиться, водій, постоявши біля неї півгодини- годину, замерз…
Ну як тоді? Який вплив на це має керівництво компанії?
Іван Велійка: Керівництво компанії має безпосередній вплив на це і після таких ситуацій на підприємствах проводяться відповідні розбірки з працівниками, які так вчинили. Тому що були заплановані люди, які мали вийти на роботу, але через певні причини цю роботу не виконали. Звичайно, що ця ситуація не залишається поза увагою керівників підприємств та організацій і на це ніхто очі не закриває.
Добре, я почув слово «розбірки». Але яке покарання водіям, компаніям? Чітко можете сказати і чи воно взагалі буде?
Віктор Щир: Ну щодо водіїв, то їх можуть карати лише в автотранспортному підприємстві. А щодо самих підприємств, то на сьогоднішній день ні українське законодавство, ні діюча угода з перевізником жодних покарань не передбачають.
Тобто якщо завтра не вийдуть знову, пояснивши це ще чимось – великим дощем, сильним туманом.., це так само буде?
Віктор Щир: Ну, не треба вже так... Це дійсно була серйозна причина – антифриз повинен витримувати температуру -25 градусів, а замерз при -23. То ж це неможливо передбачити. Якщо дизельне пальне, закуплене спеціально на зимовий період з надією на те, що воно якісне (польське, прибалтійське), і розраховане на -25, а воно починає замерзати в баках, то цього ж не можна передбачити.
Добре. А ви можете назвати постачальників цього пального, цього антифризу?
Віктор Щир: Кожна компанія має свою угоду на постачання дизельного пального.
Ви знаєте, в яких компаніях заправляються наші перевізники?
Віктор Щир: Ні, я цим питанням не цікавлюся, в принципі, це і не входить в мою сферу діяльності.
У нас є короткий коментар заступника керівника львівського комунального підприємства АТП-1, де він власне говорить про ці проблеми. Прошу студію.
Олександр Струтинський, заступник директора АТП-1: Пальне, яке загусло на такій температурі, хоча, згідно з документами мало б витримати -28, здавали на аналіз, який показав, що воно гусне при -20 з однієї ємності і при -22 – з іншої. Друге питання – це неякісний антифриз, який заливали в машини приватних підприємств – їх або купляють десь на базарах або десь доливають самі водії, які купляють дешевший антифриз. Але, як показала практика, цей антифриз хоч і дешевший, але і гірший по якості.
Поясніть, про що говорить заступник керівника АТП-1 Олександр Струтинський, що це за «приватні машини, які заправляються десь на базарі»?
Іван Велійка: Я не знаю, про що говорив пан Струтинський...
Віктор Щир: Я можу сказати по комунальному підприємству – я цим безпосередньо займався і 7, і 8 січня. Комунальні машини, які є в нашому АТП-1, практично всі виїхали на маршрути. Велика кількість приватників, про що й говорить заступник керівника АТП-1, які скористалися антифризами та іншими рідинами, які були куплені на базарі за нижчу ціну, більше постраждали у цей сильний мороз.
Ви трішки кривите душею, оскільки не всі комунальні автобуси виїхали на маршрути №1а і №4а. Але мене більше цікавить питання про те, що ви називаєте...
Віктор Щир: Ні, я не кривлю душею. Зараз маршрути №1а та №4а обслуговують приватники.
Добре, це обслуговує АТП-1. Так само, як «Міра і К» чи «Успіх БМ», і ці компанії виграли тендер, а не якісь міфічні приватники. Що означає приватник в складі транспортної компанії, яка здійснює перевезення?
Іван Велійка: Давайте я вам скажу. Значить, немає приватника у складі компанії. Є автобус, який належить приватній особі, з яким підписаний договір оренди транспортного засобу у фізособи і на автобусі працює водій, який працевлаштований у компанії. Тобто усі водії облаштовані у компанії.
Якщо він є власником автобуса, то він теж працевлаштований у компанії?
Іван Велійка: Якщо він є власником автобуса, він працевлаштований як водій і працює на підприємстві.
Зрозумів. Тоді поясніть ось таке. Ми спеціально робили дослідження і виявили дикий факт: у львівських компаній-перевізників бракує від 50 до 80% власних автобусів. Тому вони піднаймають приватні автобуси, це так?
Іван Велійка: Звичайно. І це не секрет. Ця практика, якщо я не помиляюся, існує із 2004 року. Законодавство не забороняє цього, транспортна компанія має право використовувати для здійснення і надання послуг транспротні засоби, які на законній підставі належать цій компанії. Оренда – це є законна підстава, тому тут немає нічого такого.
Хто відповідає за ці приватні автобуси? За їхній ремонт, заправку, обслуговування?
Іван Велійка: Усі приватні автобуси, які на законних підставах є у підприємствах, заїжджаючи у парк, проходять технічний огляд, коли вони виїжджають на лінію, то їх контролює механік на контрольно-технічному пункті. На підприємствах також цілодобово працюють ремонтні зони, тому всі вони...
То чому вони самостійно заливають антифриз, пальне неякісне?
Іван Велійка: Ці «вони» – це дуже міфічне слово. Є на автобусі водій. Під час роботи на маршруті трапляються різні випадки. Наприклад, прорвало систему охолодження, патрубок – водій тут же на лінії цю неполадку усуває...
Ну, його ж перед тим перевіряв механік, то як прорвало на лінії?
Іван Велійка: Нормально. Для вас це незрозуміло, але це нормальне явище.
Я розумію. Але я щодня авто не перевіряю, але таких ситуацій немає.
Іван Велійка: Це нормальне явище. Механік кожен день не перевіряє патрубки, механік перевіряє системи безпеки – гальмівну систему, рульову систему, світлові прибори. Тому що водій їде на лінію, потрібно, щоб працювали ці...
І при тому у нас їздять без світлових приборів, колеса відлітають....
Іван Велійка: Це вже питання, яке потребує... Якщо є факт такий, з ним треба розбиратися. Для того є відповідні служби – є служба Держбезпеки, яка це контролює і за такі випадки повинні підприємства нести відповідальність аж до позбавлення ліцензії.
Чи після цієї ситуації ті приватники, які заливали неякісне пальне, які не вийшли, тому що вони святкували, чи ще щось... Вам відомі випадки, щоб компанія розірвала з ними угоди і чи вона може розірвати з ними угоди?
Іван Велійка: Яка потреба розривати угоду з фізичною особою, яка передала автобус у користування транспортній компанії? Питання інше: чи звільнили водіїв, які не вийшли на роботу? Я на це питання зараз вам не можу відповісти. Конкретно по підприємству, до якого я маю відношення, можу сказати, що на сьогодні ще нікого не звільнили з роботи, тому що зараз є величезний дефіцит водіїв. І це не секрет, що сьогодні водія звільняють, а через тиждень його знову беруть, тому що немає кому їхати на технічно справному автобусі і технічно справний автобус стоїть в парку.
Чому дефіцит водіїв?
Віктор Щир: З цією проблемою ми гостро зіштовхнулись з середини літа 2016 року.
Чому? Що сталося?
Віктор Щир: Водії почали масово виїжджати на заробітки до Польщі. Там і заробітки вищі, і умови роботи кращі. У Польщі теж дефіцит водіїв, бо польські водії їдуть на заробітки до Німеччини, Нідерландів, бо там ще кращі умови.
Іван Велійка: Зараз у Польщі теж дефіцит водіїв – до 100 тисяч.
Це стало можливим лише влітку 2016 року?
Віктор Щир: Так, тоді це стало масовим.
Але в польських містах у сильні морози транспорт нормально працював. Це ремарка. Скажіть, будь ласка, яку зарплатню зараз отримують водії?
Іван Велійка: До кінця 2016 року водій отримував 2160 грн. Тепер запроваджена нова мінімальна зарплата. Зараз переглядаються штатні розклади. Водії будуть отримувати не менше, ніж 3200 грн.
Це також стосується комунального транспорту?
Віктор Щир: Так.
Ви вважаєте, що людина за таку платню буде якісно працювати, не красти, не продавати якісне пальне і заливати неякісне?
Іван Велійка: У нас іншого джерела доходів немає, окрім доходів від тих послуг, які ми надаємо. Кожна послуга має свою вартість. Та вартість, яка зараз існує, не дозволяє виплачувати водіям більшу заробітну плату. Крім заробітної плати є ще низка інших платежів, які підприємство має здійснювати.
Тобто ми як споживачі послуг маємо дякувати за те, що є, бо ліпше бути не може в нинішній ситуації?
Віктор Щир: Транспортна галузь не сьогодні і не 7 січня стала в кризову ситуацію. Я і у вас був на телебаченні і на камеру пояснював, що криза в транспортній галузі почалася з 2008 року, коли наші АТП втратили доступ до дешевих кредитів.
Але вся країна втратила в 2008 році доступ до кредитів...
Віктор Щир: Так. І ця ситуація іде, як сніжний ком. Якщо не оновлювати транспортні засоби, якщо не проводити капітальний ремонт, то ми і маємо те, що зараз маємо.
Я ще раз хочу почути чітку відповідь на питання: ми маємо бути вдячні і сприймати те, що є зараз, бо ліпше не буде?
Віктор Щир: Я хочу вам заперечити. За програмою на 2016 рік ми для комунального АТП-1 придбали 20 автобусів «Атаман». «Електрон» нам зараз будує 55 великогабаритних 12-метрових автобусів. На 2017 рік є програма з ЄБРР і ЄІБ по закупівлі транспортних засобів.
На лютий міськрада оголосила великий конкурс серед перевізників на майже 46 маршрутів. Це майже всі міські маршрути. Чи та ситуація, яка зараз склалася, вплине на конкурс? Чи будуть ті самі учасники по тих самих маршрутах?
Віктор Щир: Усе залежить від того, який перевізник на цей конкурс прийде і з якими транспортними засобами.
Ви ж знаєте, що прийдуть ті, хто нібито мають автобуси. Хоча, як виявляється, і не має, а піднаймає.
Віктор Щир: Це конкурс і на нього може податися будь-хто.
Іван Велійка: І з Києва, і з Дніпра, і з Одеси…
У чинних угодах з перевізниками не передбачено навіть пункту «Відповідальність сторін». Фактично, мерія, яка оголошує цей конкурс, потім не може карати перевізників. Так буде і надалі?
Віктор Щир: Проект угоди зараз опрацьовується. Серйозно підключились депутати Львівської міськради, юридичний департамент. У нових угодах, які будуть підписуватись після конкурсу, будуть передбачені фінансові санкції за невиконання угоди.
Які це санкції? Ми бачили проект договору, це 850 грн.
Віктор Щир: Я не хотів би зараз називати суму, оскільки угоди зараз ще не підписані, вони опрацьовуються.
У робочому варіанті це 850 грн. Це як псові муха…
Віктор Щир: Це був первинний варіант, потім він змінювався, було ще кілька варіантів. Тому я поки не хотів би називати цифру.
Чи можемо ми говорити про підняття тарифів?
Іван Велійка: Піднімати тарифи чи не піднімати, має вирішувати виконком Львівської міськради, тому що він є замовником послуг і він пропонує пасажирам ціну на послугу. А місто мало би компенсувати АТП різницю між тарифом, який буде платити пасажир, і собівартістю перевезень.
Десь в Україні є такі приклади?
Іван Велійка: Прикладів нема.
Я так розумію, виконком не сильно хоче піднімати тариф?
Віктор Щир: Наразі ні перевізники, ні Львівська міська рада не ініціювали підвищення тарифів. Крім того на 2017 рік запланована компенсація авто перевізникам 20 млн грн.