У Парижі завершилась зустріч «нормандської четвірки» та розпочалися перші особисті перемовини президента України Володимира Зеленського та президента РФ Володимира Путіна. Як повідомляє Громадське, очікується, що розмова Зеленського і Путіна триватиме близько 30 хвилин.
Перемовини між Зеленським та Путіним відбуваються після зустрічі чотирьох лідерів «нормандського формату», але до їхньої спільної пресконференції.
Помічник російського президента Юрій Ушаков розповів, що переговори не матимуть обмежень у часі: «Усе залежатиме від самих лідерів». Раніше Зеленський та Путін спілкувалися одне з одним чотири рази лише телефоном. Ці розмови стосувалися переважно теми обміну полонених, розведення сил на Донбасі та постачання російського газу.
Як повідомили в Офісі президента, переговори «нормандської четвірки» перервали заради переговорів Зеленського і Путіна. Переговори в чотиристоронньому форматі відновляться після зустрічі двох глав держав.
Переговори лідерів країн нормандської четвірки перервали заради двосторонньої зустрічі президента України Володимира Зеленського і президента Російської Федерації Володимира Путіна.
«Зараз розпочалася зустріч двох глав держав. Після неї відновляться переговори в чотиристоронньому форматі», - йдеться в повідомленні.
О 22:06 прес-секретар Зеленського Юлія Мендель повідомила, що зустріч українського президента та Володимира Путіна завершилась.
Переговори Зеленського і Путіна тривали понад годину.
Під час спілкування з російськими ЗМІ президент РФ заявив, що він задоволений розмовою з українським лідером.
Зараз лідери Франції, України, Німеччини і Росії продовжили зустріч у форматі робочої вечері, повідомляє прес-служба Офісу президента України.
Що таке «нормандський формат»?
Чотиристоронній формат перемовин про врегулювання конфлікту на Донбасі був започаткований у червні 2014 року, коли лідери України, Росії, Німеччини та Франції зустрілися на заходах з нагоди 70-ї річниці висадки союзних військ у Нормандії. Зустріч відбулась за кілька місяців після анексії Криму і початку війни на Донбасі. Тоді у місті Бенувіль на півночі Франції президент Франсуа Олланд за сприяння канцлерки Ангели Меркель організував першу зустріч віч-на-віч між Петром Порошенком та Володимиром Путіним. За повідомленнями адміністрації Олланда, зустріч тривала 15 хвилин. На ній Порошенко і Путін домовились невдовзі зустрітися знову, аби обговорити припинення вогню на Донбасі.
Відтоді президент Франції та канцлерка Німеччини стали посередниками на всіх наступних перемовинах у «нормандському форматі». Зустрічі лідерів України, Росії, Франції та Німеччини стали називати самітами «нормандської четвірки».
За п’ять років відтоді переговори в «нормандському форматі» проводилися в різних варіантах. Відбулося кілька зустрічей лідерів Франції, Німеччини, Росії та України; більше півтора десятка зустрічей за участю голів і представників МЗС чотирьох країн; а також безліч раундів телефонних переговорів глав держав «нормандської четвірки». Меркель, Олланд, Путін і Порошенко зустрічалися чотири рази в чотирьох різних країнах. Щоразу ці переговори були напруженими, драматичними та нерідко затягувалися на багато годин.
Останній раз 19 жовтня 2016 року в Берліні. Переговори за участю голів МЗС та інших дипломатів тривали понад чотири години і завершилися вночі. Жодних документів підписано не було, проте сторони домовилися розробити «дорожню карту» щодо виконання мінських угод. У цьому контексті нормандська четвірка знову обговорила можливість втілення формули Штайнмайєра.
Після цієї зустрічі Володимир Путін відмовився від участі в переговорах у нормандському форматі. 10 травня 2018 року в німецькому Аахені пройшла зустріч Петра Порошенка, Ангели Меркель і нового президента Франції Еммануеля Макрона, проте російський президент не брав у ній участі. Через кілька тижнів, в червні 2018 року в Берліні зустрілися голови МЗС всіх країн нормандської четвірки, але дійти згоди про можливість місії ООН на Донбасі вони не змогли.