У Польщі намагалися заборонити п’єсу нобелівської лауреатки

16:34, 25 листопада 2015

Новий міністр культури Польщі Пьотр Глінскі вимагав заборонити у Театрі Польському у Вроцлава виставу за твором Ельфріди Елінек «Смерть і дівчина». Свою вимогу він мотивувам тим, що «за державні гроші не можна робити "порнографію"».

Такі заяви Глінскі викликали обурення громадських активістів, повідомляє The Guardian.

У листі на ім’я маршалка Нижньосілезького воєводства, Глінскі закликав скасувати прем’єру п’єси. Також влада воєводства отримала близько 30 тис. листів від активістів католицьких організацій. Однак маршалок відмовився скасовувати виставу, пославшись на те, що не може втручатись у творчість.

Усі квитки на виставу були продані до кінця року. Прем’єра п’єси таки видбулась, але супроводжувалась сутичками між скінхедами та глядачами вистави. 12 осіб було затримано поліцією.

Наступного дня дім художнього керівника театру Кшиштоф Мєшковського закидали яйцями та помідорами. Він заявив, що заяви міністра - перший випадок превентивної цензури з часів комуністичної диктатури. Режисер заявив, що домагатиметься відставки міністра культури в парламенті. Мєшковських також хоче, щоб міністр взяв на себе відповідальність за негативний резонанс щодо  вистави. «Будинок моєї матері закидали помідорами і яйцями. Їй 82 роки, вона вийшла з будинку, а тут таке. Співробітники театру залякані, їм погрожують», - розповів Мєшковський в інтерв'ю Gazeta Wyborcza.

На сайті театру йдеться про те, що п’єса  є «дослідження стосунків жертви та її мучителя», дивитись її можна було лише дорослим глядачам.

Театр Польський у Вроцлаві щорічно отримує половину коштів на своє фінансування з міністерства культури. Працівники вважають, що через цей скандал фінансування може зменшитись.

Збірка п'єс «Смерть і дівчина I - V: драми принцес» Єлінек випустила у 2003 році. Нобелівська премія з літератури їй була присуджена у 2004 році з формулюванням «за музичне багатоголосся в романах і драмах, яке з властивою тільки їй мовної пристрастю викриває абсурдність соціальних кліше».