У Польщі є дуже мало праць про Львівський університет, - науковець

21:50, 8 грудня 2010

У Польщі є надзвичайно мало наукових праць, присвячених історії Львівського університету – попри те, що у відділі Бібліотеки Варшавського університету, присвяченому Галичині та Львову, про нього згадується майже в усіх працях.

Про це розповіла 8 грудня під час виступу у Львівському національному університеті ім. Івана Франка літературознавець та культуролог, професор Інституту західної та південної славістики Варшавського університету Данута Сосновська.

За її словами, ця проблема стосується не однієї окремої університетської бібліотеки, а Польщі загалом. Так, у Національній Бібліотеці Польщі виявилося лише 15 позицій, присвячених Львівському університету – попри те, що той свого часу відігравав у польському культурному середовищі важливу роль.

"До 1989 року це можна було пояснити цензурою. Але від того часу минув уже 21 рік, цензури немає, а зміни не настали", - зазначила Сосновська.

Відтак польська науковець висловила переконання, що причина браку праць про Львівський університет у Польщі пояснюється одразу кількома чинниками. По-перше, за її словами, сьогодні у Польщі усе, що було до 1918 року, трактується як чужа історія, і сформувати відмінний спосіб трактування історії дуже складно. По-друге, як вказала Данута Сосновська, польський дискурс про Львівський університет містить низку суперечностей – зокрема, з одного боку говориться про те, що полякам була притаманна відкритість і толерантність, а з іншого, стосовно Львівського університету вживається квазі-мілітарна риторика (наприклад, ідеться про те, що той був "бастіоном польськості").

Окрім того, Сосновська наголосила, що університет як такий є дуже сильним символом в очах громадськості, а у випадку Львівського університету він став таким символом і для української, і для польської суспільної уяви, що призвело до "драми" і конкуренції. "Тоді, коли починають говорити про суспільну роль університету, виникають проблеми", - пояснила вона.

Відтак, на думку Сосновської, історія Львівського університету ставить і українців, і поляків перед потребою змиритися зі справжньою історією, відмовитися від надуманих історичних "протезів" і визнати свої помилки. Зокрема, Польща, за її словами, має визнати, що її культура не завжди була толерантною, а іноді була такою лише частково.

Також Сосновська розповіла, що до видання у наступному році у Польщі готується колективна праця до 350-ліття Львівського університету, але вона не мала нагоди ознайомитися навіть з уривками з неї. "Я дуже боюсь цієї книжки до 350-ліття, що вийде в Польщі, бо я не знаю, що в ній буде", - зазначила вона.

Водночас Данута Сосновська висловила сумнів, що колись вдасться написати спільну українсько-польську історію Львівського університету. "Я не вірю в те, що можна написати спільну історію, що можна написати правду. Історія завжди є чиєюсь власністю. Але треба намагатися пізнавати межі свого світогляду і побачити, що з ним є інший, інша реальність", - наголосила вона.

Довiдка ZAXID.NET

Данута Сосновська – польський літературознавець, компаративіст, доктор культурології, професор Інституту західної та південної славістики Варшавського університету. Авторка книжки "Інша Галичина" (2008) та численних публікацій про діалог поміж українською, польською та чеською культурами.

Львівський університет заснований у 1661 році, коли польський король Ян ІІ Казимир надав єзуїтській колегії у Львові "гідність академії і титул університету". Формальне підтвердження університетського статусу Львівський університет отримав у 1758 році, коли Август ІІІ Фрідріх затвердив виданий Яном ІІ Казимиром диплом.

Внаслідок нападу Німеччини на СРСР 1941 року діяльність Львівського університету було припинено. Відновлено її було лише у 1944 році – власне з цього року ведеться неперервна історія сучасного Львівського Національного університету ім. І.Франка.