У середу, 17 квітня, районний суд міста Перемишля оголосив вирок учасникам нападу на пам’ятну ходу українських греко-католиків та православних, який стався у червні 2016 року у цьому місті. Нападникам присудили обмеження волі у вигляді безоплатних громадських робіт терміном від шести місяців до двох років.
Як пише Gazeta Wyborcza, обвинуваченими у справі були 20 людей, здебільшого молодь віком від 20 до 30 років, проте серед них був також один 45-річний нападник. Усіх їх суддя Перемишльського суду Едита Копач визнала винними у напад на релігійну процесію та призначила покарання – тривалі громадські роботи. Найменший термін відбуття покарання – півроку – отримали ті, кого раніше не притягали до відповідальності. Водночас два роки отримали ті нападники, котрі вже мали проблеми із законом.
З-поміж 20 засуджених тільки один визнав свою провину та перепросив у постраждалих. Через це суддя пом'якшив покарання для нього і засудив до 30 годин громадських робіт упродовж шести місяців.
Під час судового розгляду нападники стверджували, що перешкоджали релігійній ході у такий спосіб протестуючи проти прапорів, котрі несли українці. Двоє з нападників заявили, що УПА, з вшануванням якої вони асоціювали мирну ходу, вбила членів їхніх сімей. Але деякі з підсудних стверджували, що вони випадково опинилися в українській процесії і не мали стосунку до нападу.
Водночас суддя відкинула аргументи про випадковість, оскільки на відео з місця події було видно, що нападники прийшли з антиукраїнськими плакатами. Вона зазначала, що атака в червні 2016-го відбулась на національному ґрунті, а релігійна процесія не є приводом для історичних та політичних суперечок.
Польські націоналісти напали на мирну ходу українців у червні 2016 року, фото Об'єднання українців Польщі
Як пише сайт української громади «Наше слово», згідно з рішенням суду, кожен з нападників має заплатити по 500 злотих компенсації постраждалому учасникові ходи Зенону Куцабі.
Рішення суду наразі не набуло законної сили, адже сторони можуть оскаржити його протягом 14 днів.
Gazeta Wyborcza також пише про суперечку навколо червоно-чорних кольорів в суді. Звинувачені у нападі поляки з-поміж інших причин нападу назвали саме червоно-чорні кольори як «бандерівський символ». Адвокати української сторони це заперечували. Однак суддя Едита Копач мала іншу думку.
«Достатньо зайти до інтернету. У січні 2019 року у Києві відбулась маніфестація і червоно-чорні кольори – були бандерівськими кольорами», - заявила суддя, вочевидь, маючи на увазі смолоскипну ходу на честь дня народження провідника ОУН Степана Бандери.
Як писав ZAXID.NET, у червні 2016 року в Перемишлі група поляків намагалася перешкодити процесії греко-католиків і православних, яка йшла на місцеве українське військове кладовище, щоб вшанувати воїнів українських визвольних змагань. Урочистість відбувалась з нагоди Свята української національної пам'яті, яке проводили у Перемишлі вже багато років.
Тоді польські футбольні хулігани і націоналісти кілька разів нападали на учасників ходи, вигукували образливі гасла, побили декого з учасників й порвали вишиванку одного з українців, через те що вона була у чорно-червоних кольорах.
Після нападу 2016-го наступні заходи українців відбувалися під посиленою охороною – на чолі й у кінці колони було декілька поліцейських автомобілів, а самих учасників оточили з усіх сторін. За процесіями тепер також наглядають агенти внутрішньої розвідки (аналог української СБУ), які знімають марш на невеликі камери.