У Польщі знайдено документи лікарів про знущання над в'язнями Освенцима

16:32, 23 березня 2010

У Польщі знайдено близько 280 документів про знущання нацистів над в'язнями концтабору Освенцим під Краковом. Папери десятиліттями лежали на горищі старого будинку, придбаного нинішнім власником незабаром після війни. А от днями власник вирішив відремонтувати будинок і знайшов документи.

Історику Марку Кшіцарчіку з Товариства з охорони Освенцима вдалося вмовити домовласника передати на деякий час найцінніші джерела вченим і відсканувати окремі папери, довівши, що це справді сенсаційна знахідка. Власник будівлі попросив не повідомляти його ім'я, - інформує ТСН.

Знахідка дозволяє дізнатися про медичні експерименти нацистів, побут табірного керівництва, про те, як саме лікарі СС виробляли селекцію євреїв. Йдеться про карти місцевості, продуктові талони, зокрема номерні картки на олію для лікарів Хорста Фішера і Хайнца Тіло, свідоцтва про смерть.

Серед останніх, особливо важливих, опинився документ, що підтверджує природну смерть одного з чільних діячів Освенцима - головного фармацевта Адольфа Кремера. Аж до своєї смерті в лютому 1944 року він труїв тисячі в'язнів, переважно євреїв, у газових камерах. Фігура Кремера примітна тим, що до сьогодні історики не були впевнені, як і чому він помер. Його наступник Віктор Капезіус на допиті наполягав, що Кремера застрелили самі ж нацисти за розповсюдження пораженських настроїв.

Документи з горища доводять протилежне: фармацевт помер від звичайної зупинки серця.

Є в них інформація і про Капезіуса, що проводив над євреями фармакологічні експерименти за допомогою особливого газу - Циклон Б. Цьому уродженцю Трансільванії вдалося нажити собі капітал на конфіскованих у євреїв особистих прикрасах і видертих зубах, успішно втекти після звільнення табору радянськими військами і, по суті, уникнути заслуженого покарання. Свій найбільший тюремний термін (чотири роки) Капезіус відсидів із 1965 по 1968 рік, після чого вийшов на волю і прожив у достатку до своєї природної смерті у 1985 році.

Оригінали найцінніших джерел не потраплять до музею, а залишаться в приватній власності домовласника.

Нагадаємо, в квітні минулого року будівельники, що працювали поряд з музейним комплексом в Освенцимі, виявили лист, залишений в'язнями табору 64 роки тому. Лист було виявлено у бетонній стіні будівлі школи, де в'язні табору проводили будівельні роботи. Послання, написане олівцем і датоване 9 вересня 1944 року, містить імена, табірні номери та назви міст, де народилися семеро молодих людей з Польщі та Франції. Справжність листа підтверджено співробітниками музею колишнього концтабору.

Концтабір "Аушвіц-Біркенау" в польському Освенцимі був найбільшою з нацистських "фабрик смерті". З приблизно 7,5 млн людей, які загинули в гітлерівських концтаборах, на частку Освенцима припадає 4 млн. Точна кількість загиблих невідома: перед наступом радянських військ було знищено всю документацію табору.