Близько мільйона українців працюють у Польщі. Робота за кордоном стає привабливою через низькі зарплати та погані умови життя в Україні. Кількість затребуваних вакансій не зменшується.
У службі каналізації «Львівводоканалу» Ігор Карапата працює вже чотири роки. Він слюсар аварійно відновлювальної бригади. Роботу свою любить, однак надовго тут не затримається. Думає їхати на заробітки.
«При такій зарплаті просто неможливо вижити. Так щоб мені вистачало, мінімум тисяч 10, якщо буде – мені вистачить. Ну а зараз в мене 3 тис. грн зарплата. Ну хто при такій зарплаті буде працювати на такій роботі. Думаю, вже так до кінця року ще пороблю і напевно що піду», – каже слюсар аварійно-відновлювальної роботи Ігор Карапата.
У службі каналізації зараз не вистачає близько 40% працівників.
«В службі каналізації має бути 51 слюсар аварійно-відновлювальних робіт. Станом на сьогоднішній день в нас є 30 слюсарів, 21 ми набрати не можемо тому, що люди навіть не приходять на таку заробітню платню. З тих 30 спостерігається тенденція: кожен у відпустці себе пробує на іншій роботі», – розповів провідний інженер служби каналізації Євген Федосєєв.
Данське дочірнє підприємство, яке шиє спецвзуття, має всього лиш дві вільні вакансії. Аби втримати свого працівника, тут роблять цілий комплекс заходів.
«Є постійний стабільний ритм роботи. Ми дуже рідко перепрацьовуємо. Зазвичай, це є 5 днів на тиждень, 8 годин в день. Ми рахуємо зарплати на руки, ми офіційно всі податки сплачуємо і працівника це не хвилює. Якщо ми говоримо про премії, маємо шість різних премій, які, крім зарплати, людина отримує», – пояснює директор компанії «Сіка Футвеер» Олег Яницький.
А от втримати за мінімальну зарплату хороших водіїв не можуть і в комунальному АТП-1. Тут відкриті 30 вакансій. Без них на рейс виїжджає менше автобусів, а водії працюють понад норму.
«В понеділок я підписав 4 заяви на звільнення. Чотири, скажемо так, досвідчені водії. Я їх зазвичай питаю: куди ви, де ви збираєтесь працевлаштовуватись. Всі четверо сказали ‒ за кордон», – каже заступник директора АТП-1 Олександр Струтинський.
Найпопулярніші країні, де шукають заробітку наші співгромадяни, ‒ Чехія, Угорщина та Польща, розповідає рекрутер. В останню затребувані водії та сезонні працівники.
«Перша потреба для поляків ‒ це є столяри, оббивачі м’яких меблів, це є механіки, електрики. Зазвичай фіксують години, але якщо говорити ставкою, то від 2 до 3,5 тисяч злотих», – розповіла рекрутерка польсько-української компанії Софія Папірник.
Якщо попит на робітничі професії традиційний, то останнім часом європейські країни запрошують і більш кваліфікованих працівників. Зокрема, медиків.