У понеділок в Україні стартує виборча кампанія

10:55, 27 липня 2012

В Україні 30 липня розпочинається виборча кампанія з виборів до Верховної Ради.

Вибори відбудуться за змішаною системою - по 225 народних депутатів обираються за партійними списками й у мажоритарних округах. За мажоритаркою можна балотуватися або від партії, або шляхом самовисування. На відміну від попередніх парламентських виборів тепер у них не можуть брати участь виборчі блоки партій, пише Інтерфакс.

Прохідний бар'єр для партій за партійними списками на цих виборах становить 5%.

Останнього разу вибори до парламенту за змішаною системою проводились у 2002 році, і прохідний бар'єр тоді становив 4%. Після цього парламентські вибори відбувалися у 2006 і 2007 роках за пропорційною системою з прохідним бар'єром 3%.

На відміну від усіх попередніх парламентських виборів, кандидатів, які балотуються за мажоритаркою, реєструватиме ЦВК, а не окружні виборчі комісії. При цьому самовисуванці для подання документів до ЦВК мають прибути особисто - відповідно до закону, ЦВК реєструє кандидата, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто паспорта або тимчасового посвідчення громадянина України.

За оцінкою експертів, за мажоритарними округами балотуватимуться від 3 тис. до 5 тис. кандидатів - з розрахунку 10-20 кандидатів у кожному з 225 округів. Обов'язковою умовою для реєстрації кандидата-мажоритарника є внесення застави в сумі 13 тис. 224 грн, партійного списку - 2 млн 204 тис. грн.

ЦВК створила 225 мажоритарних округів, причому їх нарізка дещо відрізняється від тієї, яка була у 2002 році. Також ЦВК створила 33 тис. 540 звичайних і спеціальних виборчих дільниць на території України та 114 зарубіжних дільниць у 77 країнах світу. На відміну від попередніх виборів, створені округи та виборчі дільниці тепер діятимуть на постійній основі.

Окружні виборчі комісії формує ЦВК. Кількість членів окружкому має бути не менше ніж 12 і не більше ніж 18 осіб. До складу окружкомів обов'язково вносять, за наявності відповідного подання, по одному представнику від політичної партії, депутатська фракція якої зареєстрована в парламенті поточного скликання, а також партій, які беруть участь у виборах, але цих представників ЦВК вносить на підставі результатів жеребкування.

Дільничні виборчі комісії створюються відповідними окружними комісіями чисельністю не менше ніж 10 і не більше ніж 24 особи - залежно від величини дільниці. До складу дільничних комітетів також обов'язково включаються представники парламентських партій, і на основі результатів жеребкування - партій, що беруть участь у виборах, і зареєстровані в окрузі кандидати.

Зарубіжні виборчі дільниці спочатку передбачалося рівномірно закріпити за округами на території Києва, але Конституційний Суд визнав цю норму неконституційною. ЦВК пропонувала врегулювати низку технічних моментів, зокрема питання формування та функціонування зарубіжних дільниць, шляхом внесення змін до закону, але парламент цього не зробив.

Передбачається, що ЦВК вирішить цю проблему шляхом прийняття відповідного роз'яснення, але голова ЦВК Володимир Шаповал уже заявив, що це буде порушенням, тому що такі питання вирішуються тільки в законодавчому порядку.

За розрахунками ЦВК, на проведення виборів необхідно близько 1,2 млрд грн, проте Верховна Рада при ухваленні держбюджету на поточний рік передбачила на ці цілі лише 800 млн грн. ЦВК наполягала на фінансуванні виборів у повному обсязі, але домогтися збільшення коштів на ці цілі вдалося, за твердженням голови ЦВК, лише за втручання президента України Віктора Януковича.

Однак практично перед самим початком виборчої кампанії парламентська більшість несподівано ухвалила закон про організацію відеоспостереження за виборами, що передбачає встановлення відеокамер на всіх виборчих дільницях, і виділила на ці цілі майже 1 млрд грн.

В.Шаповал повідомив, що організацію відеоспостереження на виборах буде доручено російській компанії, яка обладнала відеокамерами 90 тис. виборчих дільниць на останніх виборах президента Російської Федерації.

Президент законів щодо цього нововведення поки що не підписав.

Відповідно до чинного законодавства, у виборах не зможуть узяти участь лідер опозиції екс-прем'єр-міністр Юлія Тимошенко та екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі. Міжнародні організації вважають кримінальні справи проти Ю.Тимошенко та Ю.Луценка політичними, й уже заявили, що парламентські вибори в Україні не буде визнано демократичними, якщо ці представники опозиції не братимуть у них участі.

Чинна редакція Конституції не містить вимоги про обов'язкове входження народного депутата до фракції партії, за списком якої його обрано до парламенту.