У повітрі над Україною та ЄС підвищився рівень радіоактивного елемента рутенію

08:33, 7 жовтня 2017

Вимірювальні комплекси України та країн ЄС зафіксували в повітрі підвищення радіоізотопу рутенію-106. Про це повідомив Державний науково-технічний центр ядерної та радіаційної безпеки.

«Останні кілька днів в повітрі вимірювальними комплексами АЕС України АСКРО (автоматична система контролю радіаційної обстановки), українського гідрометеорологічного центру та спеціалізованими підрозділами радіаційного моніторингу у Швейцарії, Польщі, Італії, Німеччині, Австрії, Чехії, Франції було зареєстровано радіоізотоп Рутенію «Рутеній-106» у вигляді аерозолю», — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що у Києві концентрація елементу становить 1-2,2 мБк/м3, водночас допустима концентрація ізотопу складає 500 мБк/м3.

«Таким чином, концентрація Рутенію-106 в Києві суттєво нижча допустимого рівня, хоча за нормальних умов цього ізотопу не було би зафіксовано взагалі. За оцінками, зростання концентрації ізотопу радіонукліду відбулося в перших числах жовтня», — наголосили фахівці.

Науковці стверджують, що подія не пов’язана із роботою АЕС України. Оскільки при будь-якому радіаційному викиді на енергоблоках АЕС були би зареєстровані, в першу чергу, радіоізотопи йоду, цезію та радіоактивних інертних газів, що наразі не зафіксовано.

До слова, рутеній-106 використовують в медичній галузі для лікування онкологічних захворювань очей.

Також цей ізотоп застосовують, як еталонне джерело при перевірці приладів радіаційного контролю та у паливних елементах супутників.