У Празі демонтували пам'ятник радянському маршалу Конєву

Монументальну статую демонтували, незважаючи на протести Росії та проросійського президента Чехії Мілоша Земана

16:57, 3 квітня 2020

У столиці Чехії, незважаючи на протести Москви, демонтований пам'ятник маршалу Івану Конєву, під командуванням якого радянські війська витиснули нацистів з Праги під час Другої світової війни. Монументальну статую, розташовану на території району Прага-6, в п'ятницю, 3 квітня, зняли з постаменту за допомогою підйомного крана, інформує Associated Press.

За повідомленням представника міської адміністрації, статуя полководця буде виставлена як експонат в запланованому «Музеї пам'яті 20 століття».

Рішення про перенесення пам’ятника міська влада району ухвалила у вересні минулого року. Своєю чергою, в МЗС Росії відреагували на рішення празької влади негативно. На місці монумента радянському воєначальнику повинен бути встановлений меморіал героям-визволителям Праги в 1945 році. На створення нового пам'ятника буде оголошений конкурс.

фото АР

Влада Праги також постановила, що новий монумент повинен відображати подвиг загиблих військових, а також трагічну долю вихідців з СРСР, які опинилися на території Чехії, втікаючи від сталінських репресій.

Пам'ятник Конєву було встановлено в Празі в 1980 році. На відміну від монумента Леніну, цей пам'ятник пережив «оксамитову революцію» в Чехословаччині 1989 року. Критики в Чехії вважали монумент символом радянської окупації, яка проявилася, серед іншого, під час придушення Празької весни в Чехословаччині в 1968 році. В останні роки невідомі регулярно обливали пам'ятник Конєву фарбою. Останній такий випадок стався напередодні 21 серпня – річниці введення радянських військ в 1968 році. Після цього глава муніципалітету Праги-6 Ондржей Колар запропонував демонтувати статую і передати її посольству Росії, з тим щоб вона була встановлена на його території. Російське посольство однак відмовилося обговорювати таку можливість, а МЗС Росії виступив з рядом гнівних заяв на адресу Чехії.

У той же час прихильники вважали пам'ятник Конєву символом перемоги над нацизмом. Радянська армія під командуванням маршала витіснила нацистські війська Прагу в травні 1945 року. Війська на чолі з Конєвим також брали участь в битві за Берлін. Згодом – в 1956 році – Конєв як головнокомандуючий Об'єднаними збройними силами країн Варшавського договору керував придушенням народного повстання проти комуністичної влади в Угорщині. За часів зведення Берлінської стіни він займав пост головнокомандуючого групою радянських військ в Німеччині. На захист Конєва виступив і відомий своєю прихильністю до Росії Мілош Земан. Президент Чехії при цьому заявив, що не проти того, щоб статуя була розміщена на території одного з військових об'єктів Праги.

У 2017 році в Чехії переглянули роль Конєва в історії. Крім відомостей про роль полководця у звільненні Праги від нацистів в 1945 році, на табличці пам'ятника з'явилася згадка про придушення угорського повстання 1956-го і підготовці введення військ до Чехословаччини в 1968-му.