На фермі «Кмітливість» у Пустомитах, що на Львівщині, починали з трьох корів, тепер уже понад 30. Підтримати розвиток господарства допоміг проект Данії, який покрив 40% витрат на будівництво корівника.
Фермер вибрав особливу технологію – безприв’язне утримання тварин. Завдяки цьому в корівнику працює лише чотири людини з родини Кметиків. «Згідно з бізнес-планом, розробленим спільно з данцями, на 2016 рік в мене мало бути 15 корів. Зараз їх уже 30, так що я його випереджаю», – розповів фермер Михайло Кметик.
Проте для ферми дуже потрібний трактор та рулонний прес для фасування сіна. Але взяти кредит у банку під 20% для фермера не під силу. Тож доводиться для заготівлі кормів наймати додаткових людей і техніку.
«Рулонний прес для сіна мені доведеться купити. А от з трактором ціна космічна, колись коштував 200 тис. грн, зараз 480 тис.», – бідкається пан Михайло.
Завдяки органічному корму та любові господарів корова в середньому дає по 14 літрів молока в день. Щомісяця приїжджають фахівці з данського проекту, які перевіряють показники надоїв. Молоко з жирністю понад 3% коштує 7 грн за літр. Мешканці Пустомитів та навколишніх сіл розкуповують фермерське молоко.
Спочатку фермер купував корів у селян. Зараз відмовився від цього, хоче збільшити поголів’я лише завдяки власному приплоду. Інакше корови ставляться агресивно до чужинців у стаді. Батько та син Кметики самі і приймають пологи у тварин, тож робочий день іноді триває і вночі.
«Телята мають виростати з тими коровами, з якими в майбутньому вони будуть пастися. Тоді одна другу не б’є і шкоди не робить. Тому ми вирощуємо тільки своїх», – пояснив Петро Кметик.
У Міністерстві аграрної політики та продовольства вирішили допомогти маленьким селянським господарствам. Розробляють проект підтримки сімейних ферм. «Ми зараз працюємо над новою редакцією Закону про державну підтримку сільського господарства в Україні. Раніше, так історично склалося, що підтримка стосувалася великотоварних комплексів. А дрібним фермерам, господарствам кошти не доходили», – розказав заступник міністра аграрної політики та продовольства Володимир Лапа.