На фоні диверсійної діяльності російських агентів підтримуваних більш ніж 40-тисячним військом РФ уздовж кордонів, сепаратистів та антитерористичної операції, яка триває проти них на сході України, Білий дім вважає, що Володимир Путін розмірковує над трьома ймовірними сценаріями і всі вони небажані для Заходу.
Про це пише The Washington Post.
У Путіна є три варіанти розвитку подій:
Варіант перший: чинний уряд України схиляється на бік Москви. Цього тижня стало зрозумілим, що через події на сході такий варіант можливий і активно підтримується риторикою Росії про децентралізацію влади, що надасть російськомовному Сходу стільки влади, що Росія отримає, по суті, право вето в українській політиці.
Варіант другий: анексія Східної України за т. зв. Кримською моделлю. Проросійські «демонстранти» в східних областях вже зажадали референдуму про приєднання до Росії.
Варіант третій і найстрашніший: повномасштабне вторгнення на територію України під приводом нібито громадянської війни на сході країни. Якщо офіційний Київ піде на жорсткі кроки, Путін може скористатися цим як виправданням для військового втручання.
Однак американські аналітики вважають, що Путін навряд чи зважиться на вторгнення, адже для нього, як для професійного розвідника, прагнення до таємної воєнізованої операції є більш цікавим і знайомим аніж перекидання техніки і військ через міжнародні кордони. За інформацією НАТО і Пентагону є дані, що російські війська підготовлені до тривалого перебування в місцях дислокації, а це саме по собі є тривожним сигналом. Адже це означає що Путін готовий на все і не полишить спроб силового вирішення проблеми, поки його вимоги не буде виконано.
У Білому домі вважають, що найкращою стратегією Барака Обами є спроба змусити Путіна заплатити за свій авантюризм у тривалій перспективі, тобто - якщо російський лідер не зробить швидких кроків для вирішення кризи, США здійснять заходи, які теоретично і практично зможуть найближчим часом істотно послабити Росію. Це, між іншим, можуть бути: санкції щодо російського експорту енергоносіїв і зброї, розміщення американських військ НАТО в країнах Балтії, скорочення залежності Європи від російського газу і т.д.
Завдання Обами зараз полягає в тому, щоб переконати союзників і супротивників, що він готовий відстоювати підтримання міжнародного ладу. Якщо він не продемонструє цієї готовності, Путін діятиме й далі вважають експерти.