Львів посів лише 11 місце серед 22 обласних центрів України у рейтингу публічності місцевого самоврядування, який щороку укладають експерти «Громадянської мережі «ОПОРА». Перші місця цьогорічного рейтингу зайняли міськради Івано-Франківська, Вінниці та Києва.
Індекс публічності Львова у 2015 році склав лише 53%. Минулого року Львівська міськрада також посіла у цьому рейтингу 11 місце, але з індексом публічності 49%.
Втім, експерти зазначають, що влада жодного з великих українських міст не сягнула бажаної публічності.
«Жодна міська рада не забезпечила цього року максимальної публічності», - заявила 30 вересня на презентації «Індексу публічності 2015» Ірина Швець з мережі «ОПОРА».
Перші місця цьогорічного рейтингу зайняли Івано-Франківська (71%), Вінницька (70%) та Київська (69%) міські ради.
щоб збільшити - клікніть на зображення
Показник публічності сформований на основі оцінки за трьома принципами: прозорість, відкритість та підзвітність різних суб'єктів місцевого самоврядування. «ОПОРА» враховує такі фактори, як спілкування представників міської влади із громадянами, вчасне оприлюднення інформації та звітування.
В оприлюдненому рейтингу також вказаний рівень публічності міського голови Львова Андрія Садового (48% – на 2% менше, ніж в 2014 році), виконавчих органів міської ради (66% – зріс на 10%) та депутатів міської ради (45% – зріс на 4%).
Експерти вважають, що мер Львова Андрій Садовий є недостатньо відкритим до безпосередньої взаємодії з громадськістю, закидаючи йому практику звітів про роботу на посаді міського голови на «Арені-Львів» виключно перед запрошеними особами. Окрім того, звіт міського голови за 2014 рік відсутній також і на сайті міської ради.
Найпроблемнішим питанням для всіх міст залишається звітність депутатів місцевих рад про свою діяльність. Львівська міська рада не затверджувала графіків звітування ані цього року, ані попереднього. Як повідомляє «ОПОРА», станом на середину вересня 2015 року, на сайті міської ради є звіти про виконання депутатських повноважень за 2010-2015 роки лише двох депутатів: Андрія Рікоти (ВО Свобода) та Василя Горона (позафракційний, член депутатської групи «Львів європейський»).
Серед позитивних практик ЛМР, що сприяють її публічності, можна назвати оприлюднення інформації про радників міського голови (3 штатні і 28 позаштатних), публікацію протоколів депутатських комісій, наявність центру адміністративних послуг та електронної черги до нього.
Окрім того, Львів став єдиним містом України, де було створено окремий сайт управління комунальної власності ЛМР, де публікується вся інформація, зокрема – інформація про приміщення, які є в комунальній власності та виставлені на аукціон.
щоб збільшити - клікніть на зображення
Об’єктами, які підлягали оцінюванню в рамках вимірювання індексу публічності, є міський голова (як головна посадова особа), виконавчі органи ради (органи уповноважені здійснювати виконавчі та розпорядчі функції) та депутати міської ради (як представницький орган місцевого самоврядування). Публічність кожного з цих трьох об’єктів оцінювалася окремо за 100-бальною шкалою. Загальний індекс публічності є зваженою сумою трьох оцінок.
Результати вимірювання ґрунтуються на 202 показниках, які охоплюють функції та політику органів і посадових осіб місцевого самоврядування. Зокрема, це доступ до публічної інформації, оприлюднення податкових декларацій, прозорість бюджетного процесу, прийом громадян, доступ до приміщень муніципалітету, відкритість засідань, звітування, наповнюваність офіційного сайту, відкритість земельних торгів, доступність адміністративних послуг тощо.