У четвер, 21 травня, в Ризі (Латвія) відкривається дводенний саміт «Східного партнерства» за участю лідерів Євросоюзу, керівництва 28 країн-членів ЄС, а також представників шести країн ініціативи - України, Молдови, Грузії, Азербайджану, Вірменії та Білорусі. Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».
За інформацією латвійського головування в ЄС, саміт «Східного партнерства» надасть можливість оцінити прогрес, досягнутий у відносинах між ЄС та країнами ініціативи з моменту останнього саміту, який відбувся у Вільнюсі в 2013 році.
Крім того, в рамках саміту будуть визначені подальші кроки співпраці Євросоюзу з країнами «Східного партнерства».
В ході заходу лідери ЄС та країн ініціативи зможуть оцінити попереднє застосування угод про асоціацію з трьома країнами - Грузією, Молдовою та Україною, а також стан співпраці з Вірменією, Азербайджаном та Білоруссю.
Крім того, на саміті будуть обговорюватися нові проекти, що представляють спільний інтерес, зокрема створення єдиної європейської економічної зони.
Ризький саміт розпочнеться сьогодні, 21 травня, неформальним робочим обідом для керівників ЄС та держав-членів «Східного партнерства». Пленарне засідання саміту відбудеться в Латвійській національній бібліотеці 22 травня, за підсумками запланована прес-конференція. Очікується, що за підсумками заходу буде прийнято спільну заяву, в якому будуть вказані досягнення, пріоритети і цілі «Східного партнерства» до наступного саміту.
Що стосується конкретних очікувань, то Україна і Грузія розраховують на чіткий сигнал Євросоюзу щодо перспектив безвізового режиму з ЄС для своїх громадян, а також рішучої позиції щодо питання надання європейської перспективи країнам «Східного партнерства», що підписали Угоду про асоціацію.
«Ми повинні отримати відповіді на два головних питання. Перше - це визнання європейської перспективи для України. І друге - це підтримка український позиції з приводу надання безвізового режиму з 1 січня 2016 року», - заявив президент України Петро Порошенко з цього приводу.
Разом з тим, європейська сторона дала зрозуміти, що поки не готова надати безвізовий режим Україні, оскільки Київ виконав не всі пункти Плану дій щодо лібералізації візового режиму. Європейська комісія відзначила, що незважаючи на значний прогрес Києва у реалізації відповідного плану, ряд положень так і не був виконаний українською стороною.
У своїй доповіді про прогрес Києва у реалізації плану дій комісія вказала, що тільки в сфері судової співпраці у кримінальних справах і в питаннях виробництва біометричних паспортів України вдалося повністю виконати всі вимоги ЄС. Разом з тим, за всіма іншими пунктами поставлені цілі або «майже досягнуті», або «досягнуті частково». Це стосується, насамперед, забезпечення прав біженців, сфер боротьби з організованою злочинністю, торгівлею людьми і корупцією. При цьому комісія висловила готовність провести наступну оцінку ситуації вже до кінця поточного року.
Нагадаємо, раніше ZAXID.NET повідомляв, що ЄС до травня не встигне підготуватися до безвізового режиму з Україною.
Також повідомлялося, що з 23 червня 2015 року для України почнуть діяти нові правила отримання шенгенської візи.
Між тим на початку травня президент України Петро Порошенко запропонував визначити конкретну дату для запровадження безвізового режиму з Євросоюзом.