Через два місяці після початку процесу відділення Криму від України ейфорія від приєднання півострова у жителів Росії зберігається, але у більшості з них її супроводжує страх громадянської війни в Україні і введення російських військ у південно-східні області України.
Такими є результати свіжого соціологічного опитування «Левада-центру», яке проводилося 25 – 28 квітня у 45 регіонах Російської Федерації.
88% опитаних вважають, що приєднання півострова було результатом вільного волевиявлення жителів Криму і частка громадян, які відчувають позитивні емоції від входження Криму до складу Росії, залишається такою ж значною, як і наприкінці березня, одразу після оголошення результатів «референдуму» про статус Криму і підписання російським президентом Володимиром Путіним та представниками «кримської влади» міжнародного договору про входження півострова до складу Росії, як нового суб'єкта федерації.
Проте, частка росіян, які вважають, що досвід Криму треба поширити і на інші регіони України, якщо їх мешканці на референдумах теж висловляться за входження до складу Росії, скорочується. Дослідження показує, що якщо в другій половині березня цю ідею підтримували 67% респондентів, то тепер лише 58%, а утриматися від прийняття до складу Росії Донецької або Луганської областей зараз вважають правильним 30% росіян проти колишніх 12%. Більше половини опитаних хотіли б, щоб південно-східні регіони України або залишився у складі України, або стали незалежною державою, і тільки 35% бачать ці області регіонами Росії.
Три чверті учасників опитування стурбовані можливістю збройного конфлікту між Росією та Україною. Для порівняння, у березні – це хвилювало дві третини росіян. Цікаво, що більше половини опитаних (57%) упевнені, що зараз війни між двома країнами немає, однак 30% вважають, що Росія вже готує введення військ, а 28% вважають його можливим. Однак все-таки значна частина росіян вважає, що найвірогідніший варіант розвитку ситуації в Україні – це громадянська війна (47%). При цьому, половина опитаних зізналися, що вже не дуже добре орієнтуються в українських подіях, а 12% не розуміються зовсім і не знають, чому вірити, а чому - ні.
«Ситуація на південному сході України стабільно складна, а засоби масової інформації створюють враження ескалації конфлікту, звідси такий великий відсоток тих хто боїться збройного конфлікту. При цьому вони наполегливо вимагають визначитися: за «червоних» ти, чи за «білих»», - пояснив заступник директора «Левада-центру» Олексій Гражданкін.
Нагадаємо, що соціологічне опитування проводилося 25 - 28 квітня серед аудиторії 1602 чоловік у 45 російських регіонів, статистична похибка не більше 3,4%.