У Росії з'явилися перші ознаки рецесії

20:39, 29 грудня 2014

У листопаді ВВП Росії - вперше від жовтня 2009 року - знизився на 0,5%. Такі дані офіційної статистики російського уряду. Загалом за підсумками 2014 російська економіка зросла на 0,6%, але в 2015 році уряд Росії прогнозує падіння ВВП на 0,8%, пише ВВС.

У понеділок курс рубля щодо долара впав до показника 57 рублів за долар. Після незначного зміцнення минулого тижня російська грошова одиниця подешевшала на понад 6%. Загалом російський рубль втратив цього року щодо долара половину вартості.

Економіка Росії, яка значною мірою залежить від експорту енергоносіїв, серйозно постраждала від падіння світових цін на нафту й економічних санкцій Заходу у відповідь на підтримку Москвою сепаратистів на сході України.

Раніше Світовий банк погіршив свій прогноз стану економіки Росії на 2015-16 роки. Замість стагнації експерти банку тепер прогнозують як найімовірніший сценарій на 2015 рік рецесію.

У відповідь на санкції Заходу влада Росії заблокувала імпорт продуктів харчування з країн ЄС.

За даними міністерства економічного розвитку Росії, спад виробництва зафіксовано в обробній промисловості, будівництві, сільському господарстві та в сфері послуг.

В енергетиці, гірничодобувній галузі та роздрібній торгівлі, навпаки, відзначено зростання.

Втім, гарні показники у рітейлерів, швидше за все, є тимчасовим явищем. Це пояснюється падінням курсу рубля, що спричинило купівельний ажіотаж.

Між тим, сьогодні, 29 грудня, Володимир Путін підписав закон, який удвічі збільшує розмір страхових виплат за банківськими вкладами у разі краху банку до 1,4 млн рублів ($25 тис.).

Під час попередньої економічної кризи у 1998 році, коли в Росії стався дефолт, у багатьох росіян пропали банківські заощадження.

Путін також надав Центробанку Росії повноваження рекапіталізувати довгостроковими кредитами найбільшу фінансову організацію країни - "Сбербанк". Загальна сума кредитів не повинна перевищувати капітал банку станом на 1 січня 2015 року.

Субординований кредит Центробанку служить "подушкою безпеки" у випадку виникнення фінансових труднощів - він погашатиметься в останню чергу.

Інші російські банки можуть бути рекапіталізовані Центробанком через службу гарантування депозитів з використанням облігацій федерального уряду.