У секретному документі ЦРУ УПА назвали однією з найпотужніших армій опору свого часу

21:34, 28 січня 2017

УПА «поранила» більшовицький режим і стала однією з найпотужніших армій опору свого часу. Таку думку висловив автор секретного рапорту 1952 року, що його оприлюднило ЦРУ, йдеться у блозі українського блогера Олексія Бухала опублікованого на сайті «ВВС-Україна».

Аналітичний звіт «Історія, розвиток і організація українського руху опору, що включав ОУН, УПА та УГВР», вказує на помилку країн Антанти, які підтримали білих генералів, а не Директорію.

У висновках рапорту - цитата з щоденника британського консула в Німеччині Едгара Вінсента про те, що саме сильна незалежна Україна, а не велика імперія, здатна поліпшити безпеку в Чорному морі, контролювати політичну ситуацію і спростити торгівлю. Автор зазначав, що керівництво Організації українських націоналістів зробило велику ставку на Німеччину, але ні в якому разі не на партію націонал-соціалістів. Представники ОУН ніколи не вступали в переговори з нацистами, а документи західних союзників підтверджували: сторони завжди вороже ставилися один до одного.

Коли почалася німецько-радянська війна, керівництво ОУН на чолі зі Степаном Бандерою, згідно зі звітом, не орієнтувався на Німеччину. Таким чином ОУН стала єдиною українською нелегальною партією. Вона діяла без натяків на тоталітаризм чи будь-яку ідеологічну систему, боролася за звільнення і незалежність України, «за свободу друку, слова, думки, переконань, віри й світогляду. Проти офіційного насадження світоглядних доктрин і догм».

Аналітик ЦРУ у рапорті робить висновок, що незважаючи на відсутність військових кадрів і досвіду, підтримки з боку західних союзників, яку мали інші народи, в українців виникла «одна з найпотужніших армій опору в Європі, яку навряд чи хтось міг перевершити». За його словами, у боротьбі проти червоного терору і за національну самостійність склалася політична, економічна, соціальна і культурна програма, яка позначила українські демократичні традиції.

Автор аналітики звернув увагу на те, що УПА воювала не тільки за незалежність України, а й за свободу пригноблених народів. Вище командування повстанців формувало окремі автономні підрозділи з представників різних національностей, які тільки узгоджували свої тактичні і оперативні дії з УПА.

На території східної Волині підпільники організували конференцію поневолених народів Східної Європи та Азії. Видавали листівки на різних мовах і агітували проти більшовицького імперіалізму.

Автор доповіді зазначив, що, нажаль, це не могло істотно вплинути на ситуацію, але одночасно нагадувало сніжний ком, який міг перетворитися в лавину: «радянську диктатуру поранили в її ахіллесову п'яту - невирішені національні проблеми і соціальні протиріччя».

За даними представника ЦРУ, більшовицький режим створив Радянський союз і тим самим врятував від розпаду Російську імперію, але не зміг у перспективі протистояти національній ідеї. Йому не допомогли ні терор, ні інші методи.