Біля Свято-Преображенського храму у селі Гніздичне Збаразького району Тернопільщини 3 лютого стався конфлікт між прихильниками Православної церкви України та представниками релігійної громади УПЦ Московського патріархату. Причиною сутички стало неузгодження часу проведення богослужіння у храмі, де парафіяни цих двох церков відправляють службу по черзі.
Як інформує тернопільський сайт «Думай», словесна суперечка між парафіянами згодом перетворилась на штовханину.
Ще 13 січня в селі частина людей проголосувала за перехід в ПЦУ, частина залишилася в УПЦ (МП). Храм вирішили використовувати по черзі.
Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ Московського патріархату поширив відео «бійки» і заявив про побиття настоятеля своєї релігійної громади протоієрея Стефана Балана. При цьому на поширеному відео побиття як такого немає. Поліція намагалася стримати натиск невеликої групи людей, здебільшого жінок, які галасували, та священика, що пробивався до дверей. Якоїсь миті священик впав, після чого почався ще сильніший галас.
Як інформує «Українська правда» з посиланням на речника Національної поліції Ярослава Тракала, нині правоохоронці з’ясовують обставини інциденту між вірними.
«Відомості щодо цієї події внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за статтею 296 ККУ – хуліганство. Поліцейські встановлюють усі обставини інциденту», – повідомив він.
За словами Тракала, конфлікт, який переріс у штовханину між прихильниками різних церков, виник через неузгодження часу проведення богослужіння. Поліція виконувала свої обов’язки з охорони порядку згідно із законодавством.
«Правоохоронці розділили дві сторони – задля уникнення конфлікту і громадського протистояння. Окремі громадяни однієї з релігійних конфесій, за підтримки привезених немісцевих соратників, почали конфліктувати з представниками правоохоронних органів, намагаючись увійти до культової споруди, попри попередні домовленості між двома міжконфесійними громадами. Внаслідок чого – відбувся конфлікт», – пояснив Тракало.
Речник поліції наголосив, що жодного застосування сили з боку поліції не було.
«Охорону громадського порядку на місці події забезпечували 25 працівників поліції. Вони вживали заходів, аби не допустити подальшого поширення конфліктної ситуації. Один із священиків звернувся до медиків із скаргами на біль у голові, йому надали медичну допомогу», – розповів Тракало.
Представник Національної поліції вкотре закликав усі релігійні сторони бути толерантними, діяти відповідно до законодавства або домовленостей на рівні громад, і не маніпулювати поліцією.