У Шевченківському гаю готують експозицію для костелу з Язлівчика

15:12, 2 жовтня 2013

28 вересня у Музеї архітектури та побуту у Львові відкрили дерев’яний костел, перенесений із села Язлівчик Бродівського району. Під час відкриття сільський голова урочисто вручив керівництву Шевченківського гаю акт прийому-передачі костелу. Однак для відвідувачів костел ще закритий.

Про це розповів директор Шевченківського гаю Роман Назаровець.

Роботи з реставрації та встановлення костелу тривали від червня. За неповних чотири місяці костел повністю відреставрували, замінивши частину деталей. Роботи відбувалися за сприяння департаменту охорони спадщини міністерства культури Польщі, на це витрачено 1,3 млн грн. Групою польських реставраторів у Львові керувала професор Гданської політехніки Романа Цільонтковська. Українці лише виконували допоміжні роботи. Територію біля нього прибрали, наскільки це дозволяла погода, зазначив він.

За словами директора музею, наразі костел ще закритий для огляду: працівники музею складають дорожню карту, підбирають експонати для залу, стенди, готують людину-наглядача, екскурсовода, щоб знав, що розповідати.

«Дорогою до костелу встановлять таблиці-вказівники для відвідувачів, оскільки він стоїть окремо від інших хатин», – додав він.

Роман Назаровець не назвав точної дати відкриття костелу для відвідувачів, однак запевнив, що до кінця місяця усі підготовчі роботи постараються завершити.

Іконостас, який привезли разом із костелом, наразі реставрують львівські фахівці.

Як інформував ZAXID.NET, для костелу з села Язлівчик раніше вибрали місце у Шевченківському гаї – на кордоні етнозон «Львівщина» і «Волинь». Вартість проекту із встановлення костелу в музеї – 1,4 млн грн.

У лютому цього року стало відомо, що Музей народної архітектури та побуту уклав угоду з польською стороною про співпрацю, і костел таки розмістять у Шевченківському гаї. Загалом, спроби відновити костел з Язлівчика ведуться ще з 2009 року. Тоді одна з компаній зголосилась провести соціальну акцію і запропонувала відновити костел як такий, що не мав шансів на державну реставрацію. Було проведено консерваційні роботи, щоб захистити споруду від опадів.

Водночас язлівчицька громада не мала грошей на повний порятунок церкви, тому погодилася на пропозицію поляків – профінансувати реставрацію і перевезти костел до Шевченківського гаю.

Дерев'яний костел у Язлівчику побудований у 1936–1937 роках, він є одним з найцікавіших дерев’яних костелів України і є унікальним зразком застосування стилю модерн до дерев'яної сакральної архітектури, що не має аналогів ані в Україні, ані в Польщі, ані в іншій країні.